Testy CBDC w Indiach nie przekonują bankowców | Wiadomości | CrypS.

Testy CBDC w Indiach nie przekonują bankowców

Autor: Redakcja
Redaktor: Albert Czajkowski
indie

Banki centralne na całym świecie rozpoczynają eksperymenty z cyfrową odmianą swojej waluty fiat. Pierwsze testy przeprowadziły też Indie. Bankierzy tego kraju nie są jednak przekonani co do potencjału indyjskiej waluty cyfrowej banku centralnego (CBDC).


Za dużo dodatkowej pracy

Jak na razie cyfrowa rupia tworzy głównie dodatkową papierkową robotę dla bankowców, której ci oczywiście nie chcą. Ponadto nie widzą oni w niej żadnych korzyści. Bankierzy zwracają uwagę, że realne zastosowania mogą pojawić się w transakcjach detalicznych i konsumenckich.

Tymczasem e-rupia jest uruchomiona dla segmentu hurtowego od około miesiąca. Każda transakcja musi być więc rozliczana przez banki, a one nie są do tego chętne. Tworzy to bowiem ogrom dodatkowej pracy, podczas gdy niesie niewiele korzyści.

Zdaniem bankowców, obecny system płatniczy działa bez zarzutu i z tego powodu CBDC nie byłoby w kraju potrzebne.

Oczekiwane korzyści

Oryginalnym założeniem cyfrowej rupii jest przynoszenie korzyści w zakresie rozliczeń. Zdaniem bankowców, obecny system płatniczy działa w tym zakresie bez zarzutu i z tego powodu CBDC nie byłoby w kraju potrzebne.

W pierwszej fazie cyfrowa rupia była używana tylko do obligacji rządowych na rynku wtórnym. Indie uruchomiły ten pilotaż w dniu 1 listopada tego roku. Tymczasem 1 grudnia ruszył także pilotaż płatności komercyjnych dla odbiorców detalicznych.

Plany dotyczące CBDC zostały ogłoszone przez ministra finansów Indii już na początku 2022 roku. Według Narendry Modiego e-rupia to szansa na wzmocnienie gospodarki cyfrowej i możliwa rewolucja dla sektora fintech.

indie

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.