Ten rok należy do stablecoinów. Ich marketcap przekroczył 160 mld USD | Wiadomości | CrypS.

Ten rok należy do stablecoinów. Ich marketcap przekroczył 160 mld USD

stablecoin
W tym artykule:

Ożywienie na rynku kryptowalut, widoczne zwłaszcza w ostatnich dniach, doprowadziło do pojawienia się obaw o potencjalną kolejną korektę. Tymczasem dane związane ze stablecoinami napawają sporym optymizmem.


  • Liczba “niepustych” portfeli USDT wzrosła o 15,7% w 2024 roku, a USDC o 13,9%,
  • Kapitalizacja rynkowa stablecoinów osiągnęła poziom 161,4 mld dol., co wskazuje na znaczący napływ kapitału.

Rosnące zaufanie do stablecoinów

Tak zwane stabilne wirtualne waluty odgrywają kluczową rolę w ekosystemie kryptowalut, a ich popularność stale rośnie. Mają one bowiem z założenia zachowywać stabilny kurs w odniesieniu do swojego aktywa bazowego. Co ciekawe, w obecnym roku liczba “niezerowych” portfeli zawierających USDT wzrosła o 15,7%, a USDC o 13,9%. To zjawisko wskazuje na wzrost zaufania inwestorów do stablecoinów, które mogą zapewniać ochronę przed zmiennością rynku kryptowalut. 

Według raportu opublikowanego przez Santiment na platformie X, liczba niepustych portfeli dla tethera (USDT) osiągnęła aż 5,7 miliona, co podkreśla dominację tej monety wśród stablecoinów.

USDC, emitowany przez firmę Circle, odnotował 2,15 miliona niepustych portfeli. Pomimo niższej liczby w porównaniu do USDT, USDC cieszy się jednak rosnącą akceptacją.

Obok na popularności zyskują również zdecentralizowane stablecoiny. DAI, wyemitowany przez MakerDAO, posiada 503 180 niepustych portfeli.

To pokazuje, że coraz więcej inwestorów interesuje się zdecentralizowanymi finansami (DeFi), a DAI staje się popularnym wyborem jako stabilny zasób, funkcjonujący w ramach różnych protokołów i aplikacji DeFi. 

Inny stablecoin, BUSD powiązany z Binance, posiada 128 210 niepustych portfeli.

Mimo że liczba ta jest niższa w porównaniu do innych stablecoinów, nadal wskazuje na znaczną bazę użytkowników.

Kapitalizacja rynkowa stablecoinów 

Kapitalizacja rynkowa stablecoinów w 2024 roku wyniosła 161,4 mld dol., co jest znacznym wzrostem w porównaniu do poprzednich lat. Amerykański sektor funduszy ETF spot na BTC mógł przyczynić się do tego wzrostu.

Z danych pochodzących od Chainalysis wynika, że tylko w styczniu br. Stany Zjednoczone odnotowały zakupy stablecoinów o wartości ponad 30 mld dol. 

Jeżeli chodzi o globalną dominację na rynku stablecoinów, w dalszym ciągu posiadają ją USA i Unia Europejska. Jednak w rosnących gospodarkach tj. Tajlandia, Brazylia i Turcja, również widać zapotrzebowanie na tego typu wirtualne waluty. 

Tymczasem czołowe kryptowaluty zaczęły zyskiwać na wartości. W chwili pisania tego tekstu za jednego bitcoina trzeba zapłacić około 68 tys. dol. Z kolei ether (ETH) handluje w pobliżu 3,8 tys. dol. Z kolei patrząc na 24-godzinny wolumen, na pierwszym miejscu znajduje się tether (USDT) z obrotem przekraczającym 86,4 mld dol.

stablecoin

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.