Tak, sztuczna inteligencja jednak zabierze ci pracę!
Filary Biznesu opisały analizę firmy Adecco. Z niej wynika, że w ciągu najbliższych 5 lat z rynku pracy znikną aż 83 miliony etatów. Tyle że jednocześnie powstanie 69 milionów nowych. Powodem wszystkiego będzie rewolucja przemysłowa, głównie sztuczna inteligencja.
- AI zabierze pracę milionom osób na całym świecie.
- Zmiany dotkną administrację i przemysł.
Sztuczna inteligencja zabierze pracę
Z raportu firmy Adecco wynika, że aż 41 proc. ankietowanych przedsiębiorstw już teraz zaczyna zmniejszać liczbę etatów. Ich plany są rozpisane na pięć lat.
Te decyzje wynikają z intensywnych postępów w automatyzacji oraz z dynamicznej digitalizacji, które radykalnie przekształcają zawodowy krajobraz na całym świecie. Wyzwanie polega na przewidywaniu, jak technologie mogą zarówno eliminować, jak i tworzyć miejsca pracy
— tłumaczy Dorota Gardoń, Senior Learning & Growth z BPSC.
W efekcie tego procesu z rynku znikną aż 83 miliony stanowisk. Jednocześnie powstanie tylko 69 milionów nowych. Jak łatwo policzyć, deficyt wyniesie 14 milionów.
Kto straci pracę? Jeżeli ktoś myśli o copywriterach czy grafikach jest w błędzie. Okazuje się, że chodzi o administrację i przemysł.
Elastyczność oraz gotowość do ciągłego uczenia się i rozwijania nowych kompetencji staną się kluczem do przetrwania i rozwoju w nowym środowisku pracy
— dodaje ekspertka z BPSC.
AI ma pomagać i rozwijać takie sektory jak: analityka dużych danych, technologie dotyczące zmian klimatycznych oraz cyberbezpieczeństwo. Na tych rynkach powstaną też nowe miejsca pracy. Tyle że te będą obsadzane zapewne przez ludzi, którzy potrafią się “dogadać” z AI.
Jedynie 34% liderów biznesu podało w badaniu, że planuje dziś inwestować w rozwój umiejętności obecnej siły roboczej w odpowiedzi na mechanizację i rozwój sztucznej inteligencji. 66% przedstawicieli kadry zarządzającej woli pozyskiwać specjalistów od sztucznej inteligencji z zewnątrz. I to jest już dziwne…
Jak się przygotować?
Obecna rewolucja przemysłowa może okazać się krwawa. Jej poprzedniczka z XIX w. wymagała od ludzi tylko przestawienia się – nauki obsługi maszyn parowych. Obecnie ratunkiem będzie nauka AI, ale, jak wynika z powyższych danych, i tak nie dla wszystkich znajdzie się zajęcie.
Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->
Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->
Aktualnie brak komentarzy.