Szaleństwo Tethera. 5,5 mld USD w udzielonych pożyczkach oraz 420 mln USD inwestycji na chipy Nvidia | Wiadomości | CrypS.

Szaleństwo Tethera. 5,5 mld USD w udzielonych pożyczkach oraz 420 mln USD inwestycji na chipy Nvidia

USDT

Emitent największego ze stablecoinów pod względem kapitalizacji rynkowej czyni duże postępy. Przedsiębiorstwo to dokonało m.in. kolejnych inwestycji związanych z branżą wirtualnych walut.


Z kwartalnego raportu finansowego Tethera wynika, że zwiększył on liczbę pożyczek denominowanych w USDT, mimo iż mniej niż rok temu twierdził, że zamierza zaprzestać tych praktyk. Obok firma ta zainwestowała 420 mln dol. w procesory graficzne Nvidia H100.

Tether zwiększa ilość pożyczek w USDT

Na przekór wcześniejszym deklaracjom związanych z wycofaniem swojej oferty zabezpieczonych pożyczek w 2023 r. emitent USDT w rzeczywistości się do niej nie zastosował. Kwartalny raport opublikowany przez Tethera dot. jego finansów wykazał, że na dzień 30 czerwca br. udzielił on pożyczek w wysokości 5,5 mld dol. Kwartał wcześniej liczba ta była niższa, wynosiła ona wówczas 5,3 mld dol. 

Rzecznik Tethera cytowany przez The Wall Street Journal podobno potwierdził to, iż firma ta udzieliła nowych pożyczek. Dodał obok, że stało się tak, ponieważ w drugim kwartale br. otrzymała ona kilka krótkoterminowych wniosków o pożyczki od swoich klientów, z którymi pielęgnowała długofalowe relacje. 

Tether Holdings rzekomo podjął wspomnianą decyzję, aby zapobiec wyczerpaniu płynności ze strony użytkowników, bądź chciał udzielić im pomocy, żeby ci nie musieli sprzedawać swoich zabezpieczeń po niekorzystnych dla nich cenach. Jednocześnie rzecznik tego przedsiębiorstwa zapewnił, iż pożyczki zostaną zlikwidowane do zera do 2024 r. 

Emitent USDT twierdził wcześniej, że oferuje tylko pożyczki, które są nadmiernie zabezpieczone płynnymi aktywami. Należy jednak mieć na względzie to, iż słowa te stanowią jedynie zapewnienia, ponieważ bilanse firmy nie wskazują na to, co dokładnie wchodzi w skład wspomnianego “koszyka”.

Emitent USDT inwestuje w branżę miningu oraz AI

Mimo wielu kontrowersji Tether wciąż pozostaje dominującym emitentem stablecoinów na rynku wirtualnych walut. Przedsiębiorstwo to oprócz własnego rozwoju postawiło na inwestycje w czołową kryptowalutę oraz jej wydobycie. 

Z informacji udostępnionych 20 września br. przez Forbesa wynika, że emitent USDT przeznaczył ogromną ilość środków na zakup 100 tys. procesorów graficznych Nvidia H100. Tether dokonał transakcji o wartości 420 mln dol. w imieniu niemieckiej firmy Northern Data zajmującej się wydobyciem kryptowalut. Ta zaś zamierza uruchomić usługę w chmurze dla startupów skoncentrowanych na sztucznej inteligencji (AI), wykorzystując do tego tysiące wyspecjalizowanych chipów. Emitent USDT ma zyskać 20% udziałów w Northern Data.

Zgodnie z doniesieniami do wspomnianej transakcji nie doszło bezpośrednio przez Tethera. Dokonał on jej bowiem za pośrednictwem firmy zwanej Damoon. Ta zaś jest spółką fasadową przynależną do Northern Data. 

Co ciekawe, wokół przedsiębiorstwa, którym wyraźnie interesuje się emitent USDT, narosły kontrowersje. Już wcześniej dokonywało ono bowiem zakupów sprzętu wydobywczego za pomocą swoich firm fasadowych. Niepokój wzbudzają również doniesienia o błędnych raportach o przychodach, które rzekomo były składane przez Northern Data. Skargę na nie złożyły podobno kiedyś niemieckie organy finansowe. Sprawa ta została jednak zamknięta bez konsekwencji dla wspomnianej firmy. 

USDT

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.