Sytuacja Bitcoina się unormowała? Górnicy w końcu mają powody do świętowania | Wiadomości | CrypS.

Sytuacja Bitcoina się unormowała? Górnicy w końcu mają powody do świętowania

Karolina Kropopek
bitcoin-mining-gornicy-btc

Drugi kwartał 2023 r. okazał się jednym z najbardziej owocnych dla górników największej z kryptowalut. Ci bowiem czerpali w nim wysokie zyski z opłat transakcyjnych ze względu na wzrost aktywności w sieci Bitcoina.


Projekt Ordinals uruchomiony w obecnym roku przyniósł wiele korzyści dla osób i firm zajmujących się wydobyciem BTC. Wraz ze wzrostem popytu na NFT wybijane na blockchainie czołowej kryptowaluty, a także rosnącym zainteresowaniem tokenami BRC-20, przychody górników Bitcoina uległy zwiększeniu. 

Górnicy BTC wyciągnięci z tarapatów

Rok 2022 nie sprzyjał branży wydobywczej Bitcoina. Z uwagi na panującą bessę zarobki górników największej z wirtualnych walut znacznie się zmniejszyły. Cena kryptowalutowego aktywa jest bowiem jednym z komponentów wpływających na rentowność w tym sektorze. 

Kryptowalutowa zima pogłębiła się m.in. ze względu na bankructwa wielu projektów i przedsiębiorstw z branży. Swój głośny upadek zaliczył niegdyś znajdujący się w czołówce ekosystem Terra wraz ze swoją kryptowalutą LUNA i stablecoinem UST. Pod koniec ubiegłego roku społecznością wirtualnych walut wstrząsnęła również klęska giełdy kryptowalutowych instrumentów pochodnych FTX

Liczne nieprzychylne zdarzenia przyczyniły się do osłabienia kursu bitcoina. Co więcej, jego górnicy ucierpieli także ze względu na czynniki makroekonomiczne. Problemem dla nich oprócz spadku ceny BTC stał się również wzrost kosztów związanych z energią elektryczną niezbędną do zasilenia koparek kryptowalutowych. 

Wydaje się, że wraz ze zwiększeniem ruchu w sieci Bitcoina, branża wydobywcza odżyła. Wszystko z uwagi na to, iż przy większym zatłoczeniu, rosną również opłaty transakcyjne trafiające do kieszeni górników, którzy oprócz wydobycia BTC zajmują się również potwierdzaniem transakcji. 

Wysokie zyski w drugim kwartale obecnego roku

Zgodnie z danymi pochodzącymi od Coin Metrics górnicy Bitcoina osiągnęli większe zyski z opłat transakcyjnych w minionym kwartale br. niż w pięciu poprzednich kwartałach. 

zarobki-gornikow-oplaty-transakcyjne
Wzrost przychodów górników z opłat transakcyjnych widoczny w II kwartale br. Źródło: Coin Metrics

Należy obok dodać, że opłaty transakcyjne stanowiły tylko 7,7% z 2,4 mld dol. zarobionych przez górników w ciągu drugiego kwartału br. Pozostała część zysków pochodziła zaś z nagród blokowych. 

Obecnie górnicy otrzymują 6,25 BTC za każdy nowo wydobyty blok tej wirtualnej waluty. Nagroda ta ulega zmniejszeniu o połowę po każdym Halvingu, który odbywa się mniej więcej co 4 lata (dokładnie co każdy 210-tysięczny wydobyty blok BTC). Kolejne takie wydarzenie nastąpi w pierwszej połowie 2024 r. 

Inne powody do świętowania

Drugi kwartał br. przyniósł górnikom ulgę m.in. pod względem makroekonomicznym. Z uwagi na mniejszą presję inflacyjną doszło w nim do spadku cen energii elektrycznej na rynku amerykańskim. 

Mimo trudnych warunków górnicy BTC mocno ze sobą rywalizowali. Świadczy o tym wzrost hashrate’u tej wirtualnej waluty do nowych rekordowych poziomów w ciągu ostatniego roku. 

bitcoin-mining-gornicy-btcreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.