Stracili 130 mln dolarów i zawiesili firmę. Teraz wracają z nowym projektem | Wiadomości | CrypS.

Stracili 130 mln dolarów i zawiesili firmę. Teraz wracają z nowym projektem

Redaktor: Albert Czajkowski
exploit 1

Powroty na rynek kryptowalut przez osoby, których wcześniejsze biznesy zaliczyły spektakularny upadek, stają się w ostatnim czasie coraz częstsze. Jakiś czas temu informowaliśmy Was o tym, że założyciele upadłego funduszu hedgingowego – Three Arrows Capital – otworzyli nową giełdę OPNX, chociaż obu panom do dziś wysypują się trupy z szafy. Teraz jakby nigdy nic z nowym projektem startują członkowie zespołu Multichain.


Po porażce zawsze warto jest spróbować się podnieść i podjąć kolejną próbę na sukces swojego projektu, jednakże ma to jak najbardziej sens, gdy wszystkie tematy z przeszłości ma się dowiezione do końca i nie ciągną się za nami niezałatwione sprawy. A tak między innymi jest w przypadku twórców Multichain, czyli sieci pomostów do przeprowadzania transferu kryptowalut między różnymi blockchainami.

Nowy projekt od twórców Multichain

Przypomnijmy, że wokół tego projektu w tym roku od maja do połowy lipca było dosyć głośno z powodu różnych dziwnych sytuacji dot. nieautoryzowanych wypłat powiązanych z nim środków. Najpierw w wyniku usterki, jaka wyniknęła w trakcie jednej z aktualizacji ich protokołu doszło do kradzieży 100 mln dolarów, a w lipcu ktoś wypłacił z niego 130 mln dolarów.

Wszystko wskazywało na rug pull, czyli działalność osoby z wewnątrz projektu. W międzyczasie okazało się, że dyrektor generalny firmy przebywa w chińskim więzieniu i nie można się z nim skontaktować, a ponoć tylko on posiadał dostęp do pewnych środków, bez których dalsze funkcjonowanie nie było możliwe. Finalnie projekt zawiesił działalność, powołując się na brak płynności.

Teraz natomiast część deweloperów pracujących przy wstrzymanej platformie wystartowała z nową inicjatywą o nazwie ValueRouter, która łudząco przypomina Multichain.

ValueRouter ma ponoć umożliwiać użytkownikom transfer lub wymianę cyfrowych aktywów pomiędzy takimi blockchainami, jak Ethereum, Avalanche, Optimism czy Arbitrum.

https://twitter.com/MultichainOrg/status/1707604474452177006

ValueRouter to ujednolicony protokół, który upraszcza wielołańcuchową wymianę zasobów poprzez integrację Circle CCTP i DEX, umożliwiając programistom tworzenie dApps’ów działających na różnych łańcuchach i pozwalając użytkownikom na bezproblemowe przekierowywanie zasobów do dowolnej głównej platformy DeFi

– twierdzą twórcy nowego projektu.

Jak się dowiadujemy, system działania protokołu korzysta z wielostronnego schematu obliczeń kryptograficznych, coś na wzór portfela multisig, czyli dalej wszystko to jest kalką tego, jak działał poprzedni projekt.

Nowy rozdział czy ucieczka przed odpowiedzialnością?

Nie trzeba było długo czekać na reakcję społeczności kryptowalut, która nie była raczej entuzjastyczna. Rzecznik prasowy pracujący wcześniej dla Multichain przekazał w opublikowanym oświadczeniu, że osoby stojące za nowym projektem to „samozatrudnieni inżynierowie, którzy również stali się ofiarami klęski Multichain”.

Ponoć nowa inicjatywa spotkała się ze wsparciem podmiotów z sektora venture capital oraz aniołów biznesu.

Najnowsze ogłoszenie opublikowane przez profil Multichain na X skomentował słynny blockchainowy detektyw –  ZachXBT – który jednak zasugerował, że zespół ten najpierw powinien skupić się na wciąż nierozstrzygniętej sprawie skradzionych środków.

 

exploit 1

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.