Straciłeś na giełdzie Mt. Gox? Pojawiło się światełko w tunelu | Wiadomości | CrypS.

Straciłeś na giełdzie Mt. Gox? Pojawiło się światełko w tunelu

Autor: Redakcja
Redaktor: Albert Czajkowski
mt.gox

Porozumienie pomiędzy CoinLab a podmiotami prowadzącymi postępowanie upadłościowe Mt. Gox, może dać dawnym inwestorom nadzieję na odzyskanie części utraconych funduszy.

Umowa zawarta pomiędzy CoinLab, powiernikiem Mt. Gox, Nobuaki Kobayashi i MGIFLP – ramieniem Fortress Investment Group LLC – może pozwolić inwestorom na ograniczenie strat i wcześniejszą spłatę, zamiast czekania na toczące się postępowanie w nadziei na odzyskanie większej części środków.

Wg Bloomberga, zwrócone mogłoby zostać 90% Bitcoinów, które teraz są zablokowane ze względu na sprawę upadłościową. Przed złożeniem formalnych ofert wierzycielom i inwestorom plan ten musi zostać jednak zatwierdzony.

CoinLab dalej ma nierozstrzygnięte sprawy sądowe przeciwko Mt. Gox. Firma starała się o około 16 miliardów dolarów odszkodowania w związku z rzekomą umową licencyjną i przewidywanymi zyskami, które przepadły po upadku giełdy.

Dokonanie przedterminowej płatności nie będzie obowiązkowe, a wierzyciele nadal będą mogli domagać się “ostatecznej płatności”. Jeżeli wniosek zostanie zaakceptowany przez wierzycieli, nie oznacza to również, że płatność zostanie dokonana w najbliższym czasie.

Należy również zauważyć, że aktualnie jest więcej roszczeń wobec Mt. Gox niż monet przechowywanych w depozycie powierniczym. Według CoinLab, na każdą zgłoszoną BTC przypada tylko 0,23 BTC.

W związku z tym, jak wyjaśnił WizSec, wierzyciele mogliby potencjalnie zgłosić roszczenie do 21% swoich udziałów (90%) lub poczekać na potencjalną wypłatę 23% (100% możliwości roszczenia). To również zależy od wyniku toczącej się sprawy sądowej CoinLab.

Oznacza to, że inwestorzy mogą ubiegać się o konkretną kwotę w walucie fiat, a nie, że są uprawnieni do odzyskania 90% swoich utraconych środków. Nie wiadomo również ile dokładnie BTC przechowywane jest w zablokowanych portfelach i nie dowiemy się tego przed końcem sprawy.

Krótka historia Mt. Gox

Mt. Gox, japońska giełda kryptowalut prowadzona przez Marka Karpelèsa, była niegdyś jedną z najbardziej znaczących giełd na rynku. Platforma ta została zamknięta nagle i bez ostrzeżenia w 2014 roku. Utraconych zostało około 850 000 BTC należących do klientów.

Podczas gdy około 250 000 monet zostało później ponownie odnalezionych w starym portfelu, Karpelès został oskarżony o defraudację. Były dyrektor generalny został uznany za niewinnego defraudacji. Sąd skazał go jednak za manipulowanie danymi, co doprowadziło do wyroku 2,5 roku więzienia w zawieszeniu.

Kiedy Mt. Gox upadł, Bitcoin kosztował mniej niż 500 dolarów. Od tego czasu jego wartość eksplodowała, osiągając poziom ponad 41 000 dolarów na początku tego roku. W momencie pisania tego artykułu, BTC kosztuje ok 36 tys. dolarów.

mt.gox

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.