Start ETF-ów futures na ether spotyka się z rozczarowaniem | Wiadomości | CrypS.

Start ETF-ów futures na ether spotyka się z rozczarowaniem

Filip Dzięciołowski

Start instrumentów finansowych, jakimi są ETF-y na kontrakty terminowe na cenę etheru na rynku amerykańskim spotkał się z bardzo niskim zainteresowaniem wśród inwestorów. Pierwszego dnia ich funkcjonowania odnotowano jedynie 2 mln dolarów wolumenu obrotu, co w porównaniu z funduszami skupionymi na bitcoinie wypada wręcz blado.


W poniedziałek, 2 października, na amerykańskich giełdach ruszyło aż 9 nowych funduszy ETF futures na cenę etheru. 5 z nich jest skupionych stricte na śledzeniu wartości drugiej największej kryptowaluty pod względem kapitalizacji rynkowej, a pozostałe to programy hybrydowe łączące ze sobą cenę etheru i bitcoina. Wyniki za pierwszy dzień jednak rozczarowywują. 

ETF-y futures na ETH nie są tak atrakcyjne, jak na BTC?

Łączny wolumen handlu wszystkimi dziewięcioma ETF-ami opartymi na kontraktach terminowych etheru pierwszego dnia po ich notowaniu na giełdach nie okazał się spektakularnym sukcesem. Wygenerowano bowiem jedynie 2 miliony dolarów obrotu, co daje praktycznie obraz minimalnego poziomu zainteresowania ze strony inwestorów. 

Największą popularnością cieszył się produkt od Valkyrie – ETF Valkyrie’s Bitcoin Strategy – który podąża za miksem cen bitcoina oraz etheru. Fundusz ten wygenerował łącznie 882 tys. dolarów obrotu. 

 

Jak komentuje analityk Bloomberga specjalizujący się w sektorze ETF-ów – Eric Balchunas – pierwszy, historyczny dzień handlu nimi w oparciu o kontrakty terminowe na ETH okazał się faktycznie naprawdę przeciętny. Zwrócił jednak uwagę na to, że są to inwestycje długoterminowe, więc dopiero po jakimś czasie będziemy mogli mówić o rzeczywistych efektach działania tego typu funduszy.

Inwestorzy ETF jednak zdecydowanie wolą instrumenty spotowe od instrumentów pochodnych

– stwierdza jednak analityk.

Warto jednak wziąć pod uwagę, że gdy w październiku 2021 roku wystartował ETF ProShares Bitcoin Strategy, to już pierwszego dnia wygenerował obrót na poziomie 1 miliarda dolarów. Jednakże trzeba tutaj mieć także na uwadze to, że wtedy rynek cyfrowych aktywów był w szczytowym okresie swojej formy, a bitcoin zmierzał po nowe ATH cenowe, które osiągnął niecały miesiąc później. 

Balchunas zwrócił także uwagę na to, że uruchomienie wszystkich produktów ETF futures na ether zaplanowano na ten sam dzień, bowiem Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) wyraźnie nie chciała, by jeden konkretny fundusz zdobył znaczną dominację na rynku.

Kurs etheru również bez szału

Uruchomienie tego typu funduszy również nie odbiło się na cenie ETH. Kryptowaluta ta natomiast straciła na wykresie cenowym w ciągu 24 godzin prawie 4% i obecnie jej kurs wynosi 1666 dolarów. Jednakże w skali tygodnia jej wartość jest i tak większa o 4,65%. 

Wykres cenowy etheru na giełdzie Binance. Źródło: TradingViewreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.