Stany Zjednoczone uderzają w kolejną platformę dot. kryptowalut | Wiadomości | CrypS.

Stany Zjednoczone uderzają w kolejną platformę dot. kryptowalut

Karolina Kropopek
Mikser kryptowalut ban

Amerykański rząd tym razem uderzył w mikser wirtualnych walut znany jako Sindbad. W środę (tj. 29 listopada br.) przejął on jego stronę internetową.


Departament Skarbu USA usankcjonował platformę Sindbad, która jego zdaniem umożliwiała pranie brudnych pieniędzy grupie hakerów znanej jako Lazarus.

Stany Zjednoczone uderzają w mikser kryptowalut

Zgodnie z informacją wydaną przez Biuro Kontroli Aktywów Zagranicznych (OFAC) Sindbad przetworzył wirtualne waluty o wartości milionów dolarów pochodzące m.in. z napadów na Horizon Bridge i Axie Infinity.

Za wspomnianą platformą stoi anonimowa postać. Według doniesień od firmy analitycznej Chainalysis mikser ten stał się ulubieńcem sponsorowanej przez państwo północnokoreańskie organizacji hakerskiej Lazarus w 2022 r. Takie wnioski przedstawiła ona w swoim rocznym raporcie.

Zdaniem ekspertów z Elliptic Sindbad stanowił nową wersję miksera kryptowalut Blender umieszczonego przez OFAC na czarnej liście w poprzednim r.

„Sindbad jest również wykorzystywany przez cyberprzestępców do zaciemniania transakcji związanych ze złośliwymi działaniami, takimi jak unikanie sankcji, handel narkotykami, zakup materiałów związanych z wykorzystywaniem seksualnym dzieci i dodatkowa nielegalna sprzedaż na rynkach darknetowych”

– zaznaczył OFAC.

Atak na podobne kryptowalutowe platformy

Wcześniej OFAC usankcjonował też Tornado Cash w związku z jego rzekomą rolą w pomocy hakerom z Lazarus w wypraniu ponad 455 milionów dolarów skradzionych funduszy. Zdaniem niektórych zwolenników wirtualnych walut wspomniany organ działał poza swoją jurysdykcją. Z tego też powodu grupa ta wystąpiła przeciw tej agencji. W sierpniu 2022 r. sędzia federalny w Teksasie stanął jednak po stronie rządu federalnego.

Oprócz mikserów kryptowalut amerykański rząd atakuje również działające na jego terenie giełdy oraz uderza w wiele altcoinów. Dla przykładu Binance został niedawno ukarany wielomiliardową grzywną. Co więcej, dyrektor generalny tej platformy – Changpeng Zhao w ramach ugody musiał ustąpić ze swojego stanowiska.

Niedawno Binance zapowiedziało również usunięcie tokena Tornado Cash (TORN) ze swojej giełdy. Po wydaniu tego komunikatu jego kurs spadł o ponad 50% w dobę.

Mikser kryptowalut banreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.