Departament Skarbu USA nakłada sankcje na północnokoreański mikser kryptowalut | Wiadomości | CrypS.

Departament Skarbu USA nakłada sankcje na północnokoreański mikser kryptowalut

Zerelik Maciej
sankcje embargo

Biuro Kontroli Aktywów Zagranicznych Departamentu Skarbu USA (OFAC) ogłosiło nowe sankcje wobec miksera kryptowalut o nazwie Blender.io, który jest wykorzystywany przez Koreańską Republikę Ludowo-Demokratyczną (KRLD).


OFAC nakłada sankcje na mikser kryptowalut

W oficjalnym komunikacie prasowym OFAC ujawnił, że północnokoreańscy hakerzy wykorzystywali Blender do prania cyfrowych aktywów, a także do przeprowadzania sponsorowanych przez państwo cyberataków.

Strona była podobno zaangażowana w głośny hack mostu Ronin. Miała ona przetworzyć ponad 20,5 miliona dolarów z łącznej kwoty łupu sięgającej 620 milionów dolarów. Od momentu powstania pięć lat temu ułatwiła również transfer Bitcoinów o wartości ponad 500 milionów dolarów.

Brian E. Nelson, podsekretarz skarbu ds. terroryzmu i wywiadu finansowego, oświadczył:

Dzisiaj, po raz pierwszy w historii, Ministerstwo Skarbu nakłada sankcje na mikser wirtualnych walut. Firmy mieszające wirtualne waluty, które pomagają w nielegalnych transakcjach, stanowią zagrożenie dla interesów bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych. Podejmujemy działania przeciwko nielegalnej działalności finansowej KRLD i nie pozwolimy, by sponsorowane przez państwo złodziejstwo i jego pomocnicy w praniu brudnych pieniędzy nie ponieśli żadnych konsekwencji.

Hakerzy sponsorowani przez Koreę Północną

Najnowsze informacje pojawiły się dwa tygodnie po tym, jak FBI wydało oświadczenie, w którym stwierdziło, że za atakiem na most Ronin stoją cyberagenci APT38, znani również jako Lazarus Group, powiązani z KRLD.

OFAC nałożył sankcje na kilka adresów Ethereum związanych z tym atakiem. W wyniku dochodzenia zidentyfikowano również powiązane z Rosją grupy ransomware, w tym Trickbot, Conti, Ryuk, Sodinokibi i Gandcrab.

Przed atakiem na Ronin, amerykański ośrodek analityczny Center for a New American Security (CNAS) ostrzegał, że kierowana przez Pjongjang grupa cyberprzestępcza będzie „nadal dostosowywać swoje taktyki cyberprzestępcze”, aby atakować firmy z sektora finansowego i aktywów cyfrowych. Według doniesień, Lazarus Group w 2020 roku wyprowadziła z singapurskiej giełdy KuCoin kryptowaluty o wartości około 300 milionów dolarów.

W innym badaniu Chainalysis ujawnił, że północnokoreańscy cyberprzestępcy tylko w 2021 roku ukradli cyfrowe aktywa o wartości prawie 400 milionów dolarów.

sankcje embargo
reklama
reklama