Binance usunie popularny token! Jego kurs spadł w dobę o ponad 50% | Wiadomości | CrypS.

Binance usunie popularny token! Jego kurs spadł w dobę o ponad 50%

Jacek Walewski
Torn leci w dół Binance

Binance ogłosiło właśnie swój plan wycofania ze swojej giełdy natywnego tokena Tornado Cash, TORN. Zbiegło się to z nagłą utratą wartości tego waloru.


Binance mówi „żegnaj”, TORN tonie

Cena TORN w ciągu zaledwie godziny spadła z 3,90 USD do zaledwie 1,94 USD. Obecnie kurs znajduje się jeszcze niżej – na poziomie ok. 1,83 USD.

Wiele wskazuje na to, że powyższy krwotok to wina Binance, które oświadczyło, że wycofa z obrotu na swojej platformie TORN. Firma przestanie przyjmować depozyty w tokenie już 8 grudnia i uniemożliwi wypłaty po 7 marca 2024 r.

W ogłoszeniu wymieniono też trzy inne aktywa, które zostaną wycofane z giełdy w podobnym czasie. To bitshares (BTS), PERL.eco (PERL) i waltonchain (WTC). Oczywiście wszystkie te tokeny straciły na wartości zaraz po poście firmy.

Dlaczego TORN znika z Binance?

Binance nie przekazało najważniejszego: dlaczego dokładnie zamierza wycofać token Tornado Cash z giełdy.

W Binance okresowo sprawdzamy każdy zasób cyfrowy, który listujemy, aby upewnić się, że w dalszym ciągu spełnia on wysoki poziom standardu, jakiego oczekujemy. Kiedy kryptowaluta lub token nie spełnia już tego standardu lub zmienia się branża, przeprowadzamy bardziej szczegółową analizę i potencjalnie usuwamy ją z listy

– wskazano ogólnikowo w ogłoszeniu.

Wszystko może się jednak wpisywać w ostatnie problemy firmy, która została ukarana w USA paromiliardową karą. Wszystko za nieprzestrzeganie regulacji (a nie pranie pieniędzy, jak podały niektóre mainstreamowe media!).

Przypomnijmy, że w sierpniu 2022 r. na projekt Tornado Cash nałożono sankcje USA. Powód. Wykorzystanie tego miksera kryptowalut w procesach prania pieniędzy. Mikser wykorzystywały m.in. północnokoreańskie grupy cyberprzestępcze, w tym najbardziej znany cybergang – Lazarus Group –  który współpracuje z reżimem Kimów.

Na sankcji się nie skończyło. W sierpniu 2023 roku Departament Sprawiedliwości USA oskarżył współzałożycieli platformy, Romana Storma i Romana Semenowa, o spisek mający na celu pranie pieniędzy, omijanie sankcji oraz inne przestępstwa finansowe.

Władze USA nie uderzyły w sam token TORN, ale nałożyły sankcje na konkretne adresy powiązane z projektem. Wydarzenia te mogły wzbudzić wątpliwości w biurze Binance, które i tak – jak wspomnieliśmy – ma w Ameryce spore problemy.

Torn leci w dółreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.