Stablecoin WAVES traci powiązanie z dolarem. Co tu się wydarzyło? | Wiadomości | CrypS.

Stablecoin WAVES traci powiązanie z dolarem. Co tu się wydarzyło?

Maciej Żerelik
waves usdn

Po prawie podwojeniu swojej kapitalizacji rynkowej w ciągu kilku tygodni, stablecoin Neutrino USD (USDN) od Waves stracił swoje powiązanie z dolarem.


Utrata powiązania USDN oznacza kłopoty dla Waves

Neutrino USD, sztandarowy stablecoin ekosystemu Waves stracił swoje powiązanie z dolarem. Powodem jest prawdopodobnie presja krótkiej sprzedaży natywnego tokena ekosystemu, WAVES. Neutrino USD (USDN) ma odzwierciedlać cenę dolara amerykańskiego, ale obecnie jest wart zaledwie 0,86 USD.

USDN zaczął tracić wartość w piątek. Na Twitterze zaczął bowiem krążyć pogardliwy wpis pseudonimowego inwestora 0xHamZ. Nazwał on token WAVES „największym ponzi w kryptowalutach” i twierdził, że założyciele projektu sztucznie pompowali wartość tokena, używając dźwigni finansowej.

O Waves zrobiło się głośno w marcu, kiedy to kapitalizacja rynkowa projektu wzrosła prawie sześciokrotnie w ciągu nieco ponad miesiąca. Głównym zadaniem tokena jest wybijanie i wspieranie USDN, którego kapitalizacja wzrosła w tym samym okresie z około 500 milionów dolarów do rekordowego poziomu 960 milionów dolarów, a obecnie spadła o około 130 milionów USD.

Mechanizm USDN działa podobnie do DAI od MakerDAO, z tą różnicą, że jest on zabezpieczony ponad miarę i może być wybijany wyłącznie przy użyciu tokena WAVES. Gwałtowny wzrost popytu na USDN można przypisać dużym zyskom ze stakingu na różnych platformach DeFi w ekosystemie projektu. Jednakże 0xHamZ powiedział, że wysokie zyski ze stakingu USDN były w dużej mierze zależne od ciągłego wzrostu tokena zabezpieczającego, WAVES, i że zespół „składał dźwignię”, aby wywołać spadek podaży i sztucznie zawyżyć cenę WAVES.

Podzielił się również danymi on-chain, aby uzasadnić swoje twierdzenie. Pokazał on, że zespół Waves deponował USDN na należącym do Waves protokole Vires Finance, aby pożyczyć USDC, przelać USDC na Binance, kupić WAVES, a następnie zamienić WAVES na USDN.

Dane pokazały, że proces ten powtarzał się wielokrotnie.

Wkrótce po tym, jak pojawiły się pogłoski o tym, że Waves używa dźwigni finansowej, aby podnieść wartość swojego tokena, USDN zaczął osuwać się poniżej poziomu 1 dolara. Mimo że jest on nadmiernie zabezpieczony przez WAVES, USDN jest obecnie notowany w okolicach 0,86 USD i nie wykazuje żadnych oznak poprawy. Wartość tokena WAVES również spadła o ponad 30%. To wszystko budzi obawy o potencjalną „spiralę śmierci”, która może spowodować, że wartość zabezpieczenia WAVES na protokole Neutrino spadnie poniżej kapitalizacji rynkowej stablecoina USDN. Oznaczałoby to, że system stał się niewypłacalny.

Założyciel obwinia Alameda Research

W odpowiedzi na plotki, założyciel Waves Sasha Ivanov obwinił znaną firmę handlującą kryptowalutami Alameda Research o zorganizowanie anty-wavesowej kampanii „FUD”. Ivanov napisał w niedzielnym tweecie:

Przygotuj swój popcorn: @AlamedaResearch manipuluje ceną $waves i organizuje kampanie FUD, by wywołać paniczną sprzedaż. Mam nadzieję, że przykułem waszą uwagę.

Założyciel platformy stwierdził, że Alameda pożyczyła WAVES na Vires Finance, aby dokonać krótkiej transakcji i zaaranżowała kampanię na Twitterze, aby wywołać wyprzedaż i uczynić swoją transakcję zyskowną.

Więc co my tu mamy: Jako pierwsi podbili cenę na FTX, ale po zamknięciu pozycji z zyskiem, kolejna krótka transakcja, którą otworzyli, nie doszła do skutku, bo cena wciąż rosła. Pożyczki i FUD musiały doprowadzić do spadku ceny i uczynić shorta opłacalnym.

Założyciel i były dyrektor generalny Alamedy, Sam Bankman-Fried, stwierdził, że twierdzenia Ivanova to „bzdurna teoria spiskowa”. Nie podał jednak żadnych innych szczegółów na temat zaangażowania firmy w ten incydent.

Ivanov wysłał również do Vires Finance DAO propozycję, aby „tymczasowo obniżyć próg likwidacji dla pożyczek Waves i USDN do 0,1%” i ograniczyć maksymalny APR pożyczek do 40%.

Propozycja ta ma na celu zlikwidowanie krótkiej pozycji Alamedy i ochronę długiej pozycji Waves poprzez ograniczenie oprocentowania pożyczek dla USDC i USDT. Ustalenie wyższego oprocentowania pożyczek oznaczałoby, że zespół musiałby płacić wyższe odsetki od pożyczek stablecoinów, których używa do wspierania ceny WAVES.

Zespół Waves rzekomo kontroluje około 30% znajdującej się w obiegu podaży VIRES. Oznacza to, że mógłby w dużym stopniu wpłynąć na wynik głosowania, a nawet sam o nim zadecydować. Jeśli jednak propozycja Ivanova zostanie odrzucona, może to zmusić zespół Waves do zlikwidowania swojej długiej pozycji lewarowanej na platformie Vires w celu obsługi swojego długu.

Po piątkowym ostrzeżeniu 0xHamZa, APR dla puli USDC i USDT na Vires wzrosło z około 34% do 80%. Tym samym podwoiły się odsetki, które Waves musi spłacać od swojej pożyczki. Według doniesień warta jest ona około 400 milionów dolarów.

waves usdnreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.