Sieć Ethereum zostanie przebudowana! Vitalik Buterin zapowiada wielkie zmiany | Wiadomości | CrypS.

Sieć Ethereum zostanie przebudowana! Vitalik Buterin zapowiada wielkie zmiany

Filip Dzięciołowski
Twórca Ethereum

Jeden z głównych twórców ekosystemu Ethereum – Vitalik Buterin – podczas swojego udziału w tureckiej konferencji Devconnect opowiedział o swoich przełomowych planach do zmian w tej sieci.


Słynny programista kolejny raz zaskakuje dzieląc się publicznie swoimi wizjami dotyczącymi rozwoju Ethereum. Chociaż od konferencji Devconnect, która zrzesza deweloperów Ethereum, minął już ponad tydzień, dopiero teraz dowiadujemy się nieco więcej o tym, o czym rozmawiano w trakcie tego wydarzenia. Dwa dni temu pojawiło się nagranie, na którym Vitalik Buterin opowiada o swoich wizjach rozwoju tego blockchaina.

Poważne zmiany w Ethereum

W rozmowie z dziennikarzem serwisu poświęconego sektorowi Web3The Defiant – Buterin opowiedział o swoich ambicjach dotyczących poprawy działania Ethereum. Jak zaznaczył, jeśli wszystkie z zakładanych przez niego planów zostaną zrealizowane, odbije się to znacznie na poprawie doświadczeń użytkowników tego blockchaina oraz jego deweloperów.

Przede wszystkim, pochodzący z Rosji programista dostrzega silną potrzebę zmiany w systemie stake’owania oraz rozwiązania problemów z wydajnością pracy Ethereum. Jego zdaniem te dwa segmenty w tej sieci są priorytetem, by wdrożyć w nie znaczące poprawki.

Przechodząc do szczegółów Buterin mówił o wizji integracji prywatnych mempooli (czyli przestrzeni na łańcuchu, w której transakcje oczekują za zatwierdzenie przez walidatorów w przypadku sieci PoS) ze standardem ER-4337. Jest to opcja, którą wdrożono w marcu tego roku, dzięki której możliwe jest zawieranie transakcji oraz tworzenie nowych kontraktów na jednym koncie kontraktowym.

To połączenie obu rozwiązań według Vitalika zapewniałoby użytkownikom sieci więcej prywatności oraz bezpieczeństwa. Wynikałoby to z tego, że możliwe byłoby przeprowadzanie transakcji bez konieczności ujawniania tego faktu publicznym mempoolom, z których walidatorzy mieliby wgląd do ich szczegółów, co można byłoby wykorzystać w złej wierze.

Kolejną kluczową zmianą, która chodzi po głowie Buterinowi, to prekompilacja kodu. Jak wyjaśnił, mogłoby to znacznie zwiększyć efektywność przy wdrażaniu nowych smart kontraktów. Dzięki temu proces ten byłby o wiele szybszy i tańszy, bowiem sieć Ethereum łatwiej by przetwarzała nowe kody.

Jeszcze innym, a naprawdę istotnym projektem zmian według bohatera tego artykułu, jest kwestia ulepszenia systemu liquid stakingu. Buterin kolejny raz już poruszył temat zagrożenia, jakie wynika ze zbyt dużej centralizacji Ethereum z tego faktu, że kilka puli stakingowych kontroluje w dużym stopniu cały ten sektor.

Co za tym idzie, programista zamierza sprawić, by proces dołączania do programów stakingowych był bardziej zdemokratyzowany poprzez zwiększenie jego decentralizacji. Buterin tłumaczył, że wszystkie te zmiany pozwoliłyby większej liczbie użytkowników na branie udziału bez utraty swojej płynności. Również znacznie obniżyłoby to próg wejście do tego systemu dla osób stake’ujących oraz programistów.

Twórca Ethereumreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.