Sieć Ethereum spaliła w 2022 roku 1,8 mln ETH | Wiadomości | CrypS.

Sieć Ethereum spaliła w 2022 roku 1,8 mln ETH

Redakcja
Ethereum 2/3 władzy nad siecią w rękach 7 graczy

Sieć Ethereum wypaliła w 2022 roku około 1,8 miliona monet. Jednak w II kwartale tempo wyraźnie zwolniło, ponieważ druga co do wielkości kryptowaluta straciła sporo na wartości. Od momentu aktywacji EIP-1559, sieć Ethereum wycofała z obiegu prawie 2,8 mln ETH.


Największa liczba monet (~254 000 ETH) została wycofana z obiegu w ramach transakcji między użytkownikami. Rynek NFT OpenSea i protokół Uniswap v2 zajęły drugie i trzecie miejsce z odpowiednio 230 000 ETH i 145 000 ETH.

Jesienią twórcy przenieśli blockchain na algorytm konsensusu Proof-of-Stake. W okresie od września 2022 r. do stycznia 2023 r. emisja aktywów wzrosła o 3146 ETH. Gdyby sieć nadal korzystała z mechanizmu Proof-of-Work, liczba ta mogłaby przekroczyć 1,38 mln ETH.

Na koniec roku udział kryptowalut zablokowanych w smart kontraktach zdecentralizowanych aplikacji osiągnął 25,62% – wartość, która w okresie sprawozdawczym spadła o prawie 4%. W okresie 12 miesięcy skumulowany wolumen Ethereum na kontach platform scentralizowanych spadł o 14,5%, do ~19,3 mln ETH.

Ta dynamika wynika nie tylko z przedłużającej się korekty rynkowej, ale także z “czarnych łabędzi”, które podkopały zaufanie inwestorów. W pierwszym przypadku wpłynął na to upadek ekosystemu Terra, w drugim upadek giełdy kryptowalut FTX.

W ciągu 2022 roku liczba walidatorów w sieci Ethereum wzrosła o 79%, osiągając pod koniec grudnia 495 252. Stakowane aktywa przekroczyły 15,85 mln ETH – 12-miesięczny napływ aktywów w wysokości ~7 mln monet.

Dla przypomnienia, zespół Ethereum planuje aktywować hardfork Shanghai wstępnie w marcu 2023 roku. Aktualizacja zawiera EIP-4895, który pozwoli na wycofanie ETH z kontraktu stakingowego Beacon Chain

Ethereum 2/3 władzy nad siecią w rękach 7 graczyreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.