Sędzia wydał wyrok z pomocą ChatGPT | Wiadomości | CrypS.

Sędzia wydał wyrok z pomocą ChatGPT

Redakcja
chatgpt

Kolumbijski sędzia wykorzystał ChatGPT do rozstrzygnięcia, czy ubezpieczenie dziecka z zaburzeniem autystycznym powinno pokryć koszty leczenia. Informację na ten temat podał The Guardian.


Juan Manuel Padilla, sędzia z Cartageny, stwierdził, że wszystkie koszty leczenia i transportu powinny być pokryte przez firmę ubezpieczeniową. Jak wynika ze sprawy, rodziców dziecka nie było na to stać.

Sama decyzja nie wywołała poruszenia. Kontrowersje wzbudziło jednak umieszczenie w orzeczeniu wskazówki dotyczącej chatbota. Dokumenty prawne pokazują, że Padilla zadał mu przynajmniej jedno konkretne pytanie prawne:

„Czy małoletni z autyzmem jest zwolniony z opłat za leczenie?”.

Odpowiedź ChatGPT zbiegła się z ostateczną decyzją sędziego:

Tak, to prawda. Zgodnie z kolumbijskim prawem nieletni, u których zdiagnozowano autyzm, są zwolnieni z opłat za leczenie.

Wykorzystanie AI w prawie

Sprawa wywołała debatę na temat wykorzystania AI w interpretacji dokumentów prawnych i została skrytykowana przez niektórych kolegów Padilli.

Sędzia powiedział w swojej obronie, że ChatGPT może sprawić, iż „rozdęty system prawny” Kolumbii będzie bardziej wydajny. Podkreślił też, że na poparcie swojej decyzji posłużył się precedensem z poprzednich orzeczeń.

Według Padilli, chatbot i inne podobne aplikacje mogą być przydatne do „ułatwiania pisania tekstów”, ale nie do zastępowania ludzi.

Zadając pytania do aplikacji, nie przestajemy być sędziami, istotami myślącymi.

Sędzia argumentuje, że ChatGPT zapewnia usługi podobne do sekretarki i robi to w „zorganizowany, prosty i uporządkowany sposób”. Jego zdaniem mogłoby to poprawić czas reakcji w wymiarze sprawiedliwości.

chatgpt



reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.