Salwador odpala kopalnię Bitcoina zasilaną energią z wulkanu. Czy inne kraje pójdą jego śladem?
Kraj, który jako pierwszy uczynił największą z kryptowalut prawnym środkiem płatności, oficjalnie uruchomił swoją pierwszą pulę wydobywczą w ramach projektu Volcano Energy.
Przedsięwzięcie którego wartość wynosi 1 miliard dolarów, jest prowadzone we współpracy z firmą Luxor Technology. Wykorzystuje ono energię odnawialną do zeroemisyjnego wydobycia bitcoinów.
Salwador uruchomił kopalnię BTC
O wspomnianym projekcie było już głośno na początku 2023 r. Wśród jego znanych inwestorów, którzy włożyli w niego kapitał, znalazł się m.in. emitent największego ze stablecoinów – Tether. W ramach partnerstwa z Luxor Technology, Volcano Energy korzysta z doświadczenia tego przedsiębiorstwa w dostarczaniu oprogramowania i usług wydobywczych BTC.
Salwador dąży do tego, aby zachować przewagę jako państwo otwarte na bitcoina. Uruchomienie Volcano Energy potwierdza te wysiłki. Według oświadczenia wydanego przez Gersona Martineza (dyrektora ds. strategii Volcano Energy) głównym celem tego kraju jest “stworzenie pionowo zintegrowanej firmy zajmującej się wydobyciem bitcoinów, której wartość rośnie dla inwestorów i wszystkich obywateli Salwadoru”.
Co więcej, rozpoczęcie lokalnego wydobycia BTC ma zwiększyć etos decentralizacji geograficznej czołowej kryptowaluty zgodnie z komentarzem wydanym przez dyrektora operacyjnego firmy Luxor Technology – Ethana Vera.
Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii
Działania podjęte przez Salwador stanowią przykład dla innych krajów bogatych w odnawialne źródła energii na ich wykorzystanie przy wydobyciu BTC. W ten sposób mogą one, chociażby udoskonalić ekonomikę projektów energetycznych.
Bitcoin has the potential to pay off its climate debt much sooner than solar energy, and, thanks to its ability to mitigate methane, it can address more urgent challenges. 🌍💡 #Bitcoin #ClimateAction
— Volcano Energy 🇸🇻🌋🔌 (@Volcano_Energy) October 3, 2023
W przypadku Volcano Energy przedsięwzięcie to ma wnieść 23% swojego dochodu netto z działalności wydobywczej do rządu Salwadoru. Zyski pochodzące z tego źródła mają być także reinwestowane w przesyłanie energii i infrastrukturę, aby stymulować wzrost gospodarczy i technologiczny we wspomnianym kraju.
Na początkowy etap projektu Volcano Energy składa się budowa parku energii odnawialnej o mocy 241 megawatów (MW) w Metapan, który będzie obejmował 169 MW fotowoltaicznej energii słonecznej i 72 MW energii wiatrowej. Z kolei celem długoterminowym jest wykorzystanie energii geotermalnej, w którą obfituje Salwador.
Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->
Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->
Aktualnie brak komentarzy.