Raport PwC: blockchain przyniesie gospodarce 1,76 bln USD do 2030 | Wiadomości | CrypS.

Raport PwC: blockchain przyniesie gospodarce 1,76 bln USD do 2030

Redaktor: Albert Czajkowski
blockchain

PwC (PricewaterhouseCoopers) zbadało wartość jaką blockchain może wnieść do światowej gospodarki w ciągu najbliższej dekady. Do 2030 roku ma to było około 1756,5 mld dolarów.

Według raportu “Time for trust: How blockchain will transform business and the economy” (Czas na zaufanie: jak blockchain zmieni biznes i gospodarkę), największym beneficjentem tej technologii będą Chiny. Zdaniem autorów badania, gospodarka państwa środka zyska na niej aż 440 mld USD. Tuż za Chinami znalazły się Stany Zjednoczone, których gospodarka może zyskać nawet 407 mld USD do 2030 roku.

Jako europejskiego lidera w wykorzystaniu technologii blockchain wskazano Niemcy. Gospodarka naszego zachodniego sąsiada może wygenerować dzięki niej dodatkowe 95,3 mld dolarów. Kolejne miejsca w Europie zajęły Wielka Brytania (72.2 mld USD) i Francja (58.5 mld USD). W raporcie znalazły się także Włochy (25.4 mld USD), Hiszpania (24.3 mld USD), Szwecja (17.6 mld USD) i Luksemburg (1.69 mld USD).

Źródło: PwC
Źródło: PwC

Autorzy raportu przedstawili także prognozy, na temat tego jak wpływ technologii blockchain będzie ewoluować w ciągu najbliższych 10 lat, od 65.8 mld dolarów w 2021 roku do 1756,5 mld dolarów w roku 2030. Za moment zwrotny można przyjąć 2028 rok, kiedy oparta na niej gospodarka osiągnie wartość przekraczającą 1 bilion dolarów.

Time for trust: How blockchain will transform business and the economy - pwc raport
Wzrost wartości technologii blockchain w gospodarce, źródło: PwC

Gałęzie gospodarki, które zyskają najwięcej

Raport PwC wymienia 5 obszarów, w których technologia blockchain przyniesie największe zmiany oraz zyski. Na pierwszym miejscu znalazło się śledzenie pochodzenia i autentyczności produktów. Blockchain wykorzystany do walki z oszustwami i podróbkami ma zapewnić światowej gospodarce 962 mld dolarów do 2030 roku, wpływając pozytywnie na jakość usług i bezpieczeństwo konsumentów.

Na drugim miejscu postawiono płatności i instrumenty finansowe. Technologia blockchain ma przynieść tej branży 433 mld USD do końca dekady. Jako główne czynniki wzrostu przedstawiano w tym obszarze cyfrowe waluty banków centralnych (CBDC) oraz międzynarodowe rozliczenia. Paweł Kuskowski z firmy Coinfirm wskazał także na pozytywne aspekty związane z łatwiejszym przeciwdziałaniem praniu pieniędzy i wzrostem transparentności. Raport nie uwzględnia kryptowalut, zwracając uwagę, że nie są one zabezpieczone tradycyjnymi pieniędzmi i w wielu krajach stanowią wciąż szarą strefę.

Kolejnym obszarem o olbrzymim potencjale dla technologii blockchain jest cyfrowa tożsamość. Przeniesienie do niego dokumentów takich jak dowody osobiste, prawa jazdy, certyfikaty i dyplomy może dać światowej gospodarce 224 miliardy dolarów. Na czwartym miejscu umieszczono umowy i rozstrzyganie sporów. Dzięki niepodważalności informacji, którą zapewnia technologia blockchain, kontrakty i porozumienia mogą zyskać nową jakość, która przełoży się na 73 mld USD wartości. Piątkę obszarów, które zyskają najwięcej zamyka zaangażowanie konsumentów, czyli wdrożenie technologii blockchain w programach lojalnościowych, wycenione na 54 mld USD.

blockchain

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.