Przez ten "błąd'' dogecoin przetrwał 10 lat na rynku. Billy Markus wspomina genezę jego powstania | Wiadomości | CrypS.

Przez ten “błąd” dogecoin przetrwał 10 lat na rynku. Billy Markus wspomina genezę jego powstania

Jacek Walewski
Dogecoin [DOGE]

Jeden z dwóch twórców DOGE ujawnił sekret topowego memecoina. Wiemy już, jak dogecoin dał radę przetrwać tyle lat!


Długowieczny dogecoin

Billy Markus razem z Jacksonem Palmerem są twórcami legendarnej memicznej kryptowaluty, czyli dogecoina. Obaj stworzyli ją w 2013 roku. Teraz ten pierwszy uchylił rąbka tajemnicy i opowiedział o kulisach powstania “psiego” coina.

W Mikołajki, czyli 6 grudnia, obchodzono 10. „urodziny” dogecoina. Markus postanowił wtedy dać społeczności prezent i opublikował post na X, w którym podzielił się swoimi wspomnieniami dot. tego, jak tworzył DOGE.

Z postu wynika, że niemal równe 10 lat temu, to nie on, ale Jackson Palmer zasugerował pomysł stworzenia memicznego coina. Markus uznał, że to interesujące i postanowił mu pomóc. Zaoferował pomysłodawcy swoje usługi jako programista. Wysłał Palmerowi link do kultowego forum kryptowaluciarzy – bitcointalk. Strona ta zawierała szczegóły coina, dla którego stworzył kod.

Ostatecznie Markus stworzył DOGE w zaledwie dwie godziny, siedząc w domu, a potem „zdarzyło się kilka dziwnych rzeczy i teraz z jakiegoś powodu waluta jest warta 14 miliardów dolarów”.

“Błąd” w kodzie, który zadecydował o sukcesie

Zauważmy, że dogecoin nie ma żadnego limitu liczby coinów, które można wykopać. Innymi słowy, podaż nie jest ograniczona. To zbliża DOGE do idei waluty fiat. Dla jednych – fanów bitcoina, którego podaż jest ograniczona – to wada, ale zdaniem innych – zaleta.

Dzięki temu DOGE może być traktowany jak waluta do płatności. Trochę w myśl słynnego prawa, które głosi, że “gorszy pieniądz wypiera lepszy”. Konsumenci wolą płacić gorszą walutą (pozbywać się jej) niż lepszą, która lepiej przechowuje wartość.

Markus wyjaśnił, że jest świadomy tej “wady”, czyli nieograniczonej podaży. Stwierdził, że jest to “błąd”, który on i Palmer zostawili jednak w kodzie celowo. Nie spodziewali się bowiem, że dogecoin będzie istniał dłużej niż rok, ponieważ nie wierzyli, że ludzie będą zainteresowani tą parodią bitcoina.

Markus przyznał jednak, że błąd ten sprawił, że dogecoin nadal cieszy się popularnością. Ludzie traktują tę kryptowalutę mniej poważnie niż BTC, a przez to chętniej nią płacą. Jej twórca uważa, że gdyby ograniczono podaż, „DOGE umarłby wiele lat temu”.




reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.