Przełom w mocy obliczeniowej sieci Bitcoin. „Górnicy podwajają wysiłki”
Hashrate sieci Bitcoin przekroczył poziom 1 zetahash na sekundę (ZH/s). I stało się to po raz pierwszy w 16-letniej historii tego blockchaina.
- Sieć BTC może pochwalić się hashrate na poziomie aż 1,025 ZH/s.
- To najwięcej od początku istnienia blockchaina.
Sieć bitcoina z nowym rekordem
Hashrate (czyli de facto moc obliczeniowa) Bitcoina (jako sieci) to miara tego, jak wiele operacji hashujących (czyli prób rozwiązania zagadki kryptograficznej) sieć wykonuje w danym czasie. Mówiąc prościej – to wskaźnik, który pokazuje, jak „mocna” i bezpieczna jest sieć oraz ile komputerów (koparek) aktualnie bierze udział w jej utrzymaniu.
Teraz hashrate sieci Bitcoina przekroczył kolejny kamień milowy. Stało się to 5 kwietnia, gdy udało się zarejestrować poziom 1,025 ZH/s – zgodnie z danymi mempool.space, bo dane BTC Frame wskazują na 1,02 ZH/s i dzień wcześniejszy, z kolei Coinwarz pokazuje skok do 1,1 ZH/s, który miał miejsce 4 kwietnia na wysokości bloku 890 915.
Bitcoin mining hashrate is rapidly approaching 1 zettahash. pic.twitter.com/ZS0SkkidXb
— Pierre Rochard (@BitcoinPierre) April 6, 2025
Wspomniane różnice wynikają z różnych podejść stosowanych do obliczania hashrate – takich jak pomiar czasu bloków i korekt trudności czy tego, z których węzłów Bitcoina i puli górników pobierane są dane (warto dodać, że np. cypherpunk Jameson Lopp już wcześniej również wskazywał na to, że szacowanie hashrate Bitcoina na podstawie jednego „bloku końcowego” zamiast pięciu może skutkować różnicą ponad 0,04 ZH/s).
Górnicy podwajają wysiłki: rozbudowują witryny i podłączają bardziej wydajne maszyny
– powiedział Mitchell Askew z Blockware Solutions. Dodał przy tym, że mniej wydajni górnicy mogą wkrótce zostać wyrzuceni z rynku.
Ważne jest jedno – pułap 1 ZH/s udało się przebić. Poziom ten odpowiada 1000 eksahaszom na sekundę, co oznacza 1000-krotny wzrost od końca stycznia 2016 r., kiedy Bitcoin po raz pierwszy osiągnął 1 EH/s.
Druga co do wielkości sieć kryptograficzna Proof-of-Work, Litecoin, obecnie szczyci się hashratem na poziomie tylko 2,49 petahaszów na sekundę, czyli około 40 000 razy mniej niż w przypadku Bitcoina.
Skąd ten skok i dlaczego to takie ważne?
Warto dodać, że ten ogromny wzrost hashrate wynika z faktu, że BTC kopie coraz więcej dużych firm. Np. MARA Holdings stoi za największymi kopalniami bitcoinów z mocą obliczeniową przekraczającą 50 EH/s. Na rynku miningu działają też tacy giganci jak: Riot Platforms, Core Scientific, CleanSpark, Hut 8 Mining i TeraWulf.
Większy hashrate to większe bezpieczeństwo sieci, większa stabilność i niezawodność blockchaina. Zwiększa to zaufanie inwestorów i użytkowników do sieci, a także bitcoina jako waluty.
Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->
Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->