Prokuratura w Polsce przyjęła milion złotych w bitcoinie, aby zwolnić twórcę „Red is Bad” z aresztu
Jeżeli jesteście sympatykami prawicowych ruchów politycznych, to zapewne nieraz mieliście okazję spotkać się z ubraniami marki „Red is Bad”. Tekstylia o patriotycznym przekazie swego czasu nosił nawet prezydent Andrzej Duda. Pod koniec zeszłego roku twórca tego brandu – Paweł Szopa – trafił do aresztu. Teraz okazuje się, że wyszedł za kaucją, którą wpłacono w największej z kryptowalut.
- Paweł Szopa, twórca marki „Red is Bad”, po kilku miesiącach opuścił areszt śledczy.
- Przyjęte przez Prokuraturę Krajową poręczenie majątkowe wynosiło 1 milion złotych.
- Co ciekawe, nie dokonano tradycyjnego przelewu fiatów, a transferu w kryptowalutach.
„Bitcoin da Ci wolność” nabiera nowego znaczenia
Polski wymiar sprawiedliwości otwiera się na kryptowaluty. Otrzymaliśmy na to dowód w postaci „spóźnionego komunikatu” przekazanego przez Przemysława Nowaka, rzecznika prasowego Prokuratury Krajowej. Dlaczego spóźnione? Bowiem wczoraj ogłoszono, że w dniu 4 lutego z aresztu śledczego zwolniono Pawła Szopę, twórcę znanej w prawicowych kręgach marki odzieżowej „Red is Bad”.
W dniu 4 lutego prokurator uchylił tymczasowe aresztowanie stosowane wobec Pawła S., podejrzanego w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w RARS.
Powodem decyzji było ustanie przesłanek do dalszego stosowania izolacyjnego środka zapobiegawczego.
Celem zabezpieczenia dalszego…
— Przemysław Nowak (@PrzemNowak_) February 20, 2025
Naszą ciekawość w całej tej sytuacji wzbudził fakt, że poręczenie majątkowego w wysokości 1 miliona złotych dokonano w bitcoinie (BTC).
Na wskazany przez prokuraturę adres wpłynęło 2,5 BTC. To zdarzenie udowadnia, że największa z kryptowalut jest w stanie być traktowana przez organy państwowe jako godny zaufania walor finansowy.
W przeszłości wielokrotnie otrzymywaliśmy już doniesienia, że polskie urzędy skarbowe wystawiały skonfiskowane kryptowaluty na licytację.
Jak więc widać, ktoś z administracji państwowej na wysokim szczeblu poszedł po rozum do głowy i zdołał przekonać swoich przełożonych, że warto również honorować zapłaty w bitcoinie, zamiast się go pozbywać.
To mały krok w adopcji BTC przez Polskę, ale od czegoś zawsze trzeba zacząć.
NBP nie jest zainteresowane BTC
Dwa tygodnie temu informowaliśmy Was o tym, że prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) – Adam Glapiński – zdecydowanie odrzucił pomysł inwestowania w bitcoina.
Argumentował tę decyzję tym, że Polska znajduje się obecnie w takim położeniu geopolitycznym, że musi „skupić się na solidnych aktywach”, jak np. złoto.
Pod tym względem polski bank centralny znajduje się w światowej czołówce, jeżeli chodzi o skupowanie złotego metalu.
Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->
Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->