Producent filmowy z Atlanty przyznał się do scamu na 2,5 mln USD | Wiadomości | CrypS.

Producent filmowy z Atlanty przyznał się do scamu na 2,5 mln USD

Autor: Redakcja
Redaktor: Albert Czajkowski
Spółki z branży krypto tworzą platformę do zgłaszania scamów

Producent filmowy z Atlanty przyznał się niedawno do winy w związku z zarzutami dotyczącymi oszustwa bankowego i prania pieniędzy. Sprawa ma związek z krypto scamem, który wyłudził od inwestorów ponad 2,5 miliona dolarów.


Przyznanie do winy w sprawie ICO

W oficjalnym oświadczeniu Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych (DOJ) ujawnił, że 48-letni skazany, Ryan Felton, promował początkową ofertę monet (ICO) dla platformy do streamingu FLiK w 2017 roku.

Felton twierdził, że platforma przewyższy popularny serwis Netflix. Aby dodatkowo zachęcić inwestorów do zakupu monet FLiK, producent filmowy zapewniał, że firma była współwłasnością znanego rapera i aktora z Atlanty, który został ukarany przez amerykańską komisję SEC w 2020 roku.

Skazany powiedział również inwestorom, że amerykańskie wojsko zgodziło się na dystrybucję FLiK i że platforma już finalizuje umowy licencyjne z dużymi studiami. Według DOJ, żadne z tych twierdzeń nie było prawdziwe.

Felton przekonał inwestorów, że aktywnie rozwija platformę i wykorzysta wszystkie wpływy ze sprzedaży ICO, aby oficjalnie uruchomić FLiK. Jednak zaraz po zakończeniu ICO zrzucił ponad 40 milionów monet, które posiadał, co spowodowało gwałtowny spadek wartości tokena, pozostawiając inwestorów z bezwartościowymi aktywami.

Departament Sprawiedliwości wskazał również, że zamiast wykorzystać fundusze inwestorów do rozwoju FLiK, jak obiecał, producent filmowy przekierował wpływy ze sprzedaży tokenów – około 2,4 miliona dolarów – na swoje osobiste konto.

Felton wykorzystał te pieniądze do sfinansowania swojego ekstrawaganckiego stylu życia, w tym domu wartego 1,5 miliona dolarów, diamentowej biżuterii i Ferrari.

Ten sam człowiek, różne schematy

Według DOJ, Felton przeprowadził podobny schemat dla giełdy kryptowalutowej o nazwie CoinSpark w 2018 roku. Również podawał fałszywe informacje, aby zachęcić do inwestycji w Spark Coin.

Skazany twierdził, że inwestorzy otrzymają 25% zysków giełdy w dywidendach i że renomowana firma księgowa będzie audytować finanse CoinSpark co kwartał.

Podobnie jak w przypadku FLiK, żadne z twierdzeń nie było prawdziwe. Zebrał ponad 200 000 USD w ICO, a następnie powiedział inwestorom, że CoinSpark nie będzie już w stanie zapewnić obiecanych 25%, oferując zwrot ich inwestycji.

Felton zignorował jednak żądanie inwestorów o zwrot pieniędzy i przekierował środki na swoje osobiste konto.

Wypowiadając się w sprawie, prokurator Ryan K. Buchanan powiedział:

Oskarżony wykorzystał technologię XXI wieku do popełnienia odwiecznego oszustwa: okłamywania inwestorów w celu kradzieży ich pieniędzy i finansowania własnego wystawnego stylu życia. Skazanie Feltona powinno służyć jako ostrzeżenie dla każdego, kto stara się wykorzystać nową technologię, aby stać się ofiarą innych.

Felton przyznał się do winy pod dwunastoma zarzutami oszustwa bankowego, dziesięcioma zarzutami prania pieniędzy oraz dwoma zarzutami oszustwa w zakresie papierów wartościowych, które zostały dodane w czwartym dniu jego procesu z udziałem ławy przysięgłych.

Spółki z branży krypto tworzą platformę do zgłaszania scamów

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.