Prezydent Salwadoru w tarapatach. Zarzuca mu się defraudację w związku z bitcoinem | Wiadomości | CrypS.

Prezydent Salwadoru w tarapatach. Zarzuca mu się defraudację w związku z bitcoinem

Nayib Bukele

Salwadorski przedsiębiorca i polityk palestyńskiego pochodzenia – Nayib Bukele – jest podejrzewany o wykorzystanie setek milionów dolarów przyznanych przez Środkowoamerykański Bank Integracji Gospodarczej (CABEI) na opracowanie projektu uczynienia bitcoina prawnym środkiem płatniczym.


Dochodzenie w tej sprawie prowadzi globalna sieć dziennikarzy śledczych zwana Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP). Jej specjalizacja to przestępczość zorganizowana i korupcja.

Prezydent Salwadoru pod lupą?

Według OCCRP Nayib Bukele mógł dopuścić się defraudacji, aby uczynić czołową z kryptowalut prawnym środkiem płatniczym na terenie swojego kraju. Z raportu opublikowanego 31 października br. wynika, że salwadorski rząd wykorzystał zasoby dostarczone przez CABEI jako pożyczkę na sfinansowanie części tego procesu.

Należy wyjaśnić, iż pieniądze pozyskane tą drogą w 2021 r. miały służyć złagodzeniu problemów gospodarczych kraju, a także wzmocnieniu finansowania małych i średnich przedsiębiorstw podczas pandemii Covid-19.

OCCRP twierdzi, że z pożyczonej kwoty 600 milionów dolarów tylko niewielka część, wynosząca 20 milionów dolarów, została wykorzystana zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Z dokumentów budżetowych wynika natomiast, iż 425 milionów dolarów zostało przeznaczonych na wypełnienie “ogólnych zobowiązań państwowych”.

W ramach prowadzonego śledztwa odkryto, że ze wspomnianych 425 milionów dolarów, ponad 200 milionów dolarów trafiło na poczet działań związanych z uczynieniem BTC prawnym środkiem płatniczym w Salwadorze.

CABEI wspiera bitcoina

Na tym tle warto dodać, iż w tym samym roku, w którym udzielono pożyczki, CABEI ogłosił publicznie swoje poparcie dla inicjatywy związanej z czołową kryptowalutą. Prezes tej instytucji – Dante Mossi – twierdził wówczas, że przyjęcie bitcoina jako oficjalnej waluty jest wspaniałą wiadomością dla tego regionu.

Obok istotne staje się jednak to, iż warunki umowy pożyczki w wysokości 600 milionów dolarów zabraniały Salwadorowi wykorzystywania tych środków do finansowania działań związanych z BTC. O tym, że CABEI nie może finansować żadnej działalności powiązanej z bitcoinem, wspominał również Dante Mossi.

Bukele ubiega się o reelekcję

Należy dodać, iż obecny prezydent Salwadoru postanowił zabiegać o reelekcję, mimo że może być to niezgodne z krajową konstytucją. O tym, iż Nayib Bukele nie powinien ubiegać się o drugą kadencję z rzędu, poinformował m.in. salwadorski prawnik – Alfonso Fajardo.

Aktualny prezydent Salwadoru doszedł do władzy w 2019 r., kiedy jego partia polityczna przełamała trzy dekady dominacji dwóch innych partii. W jednym z najnowszych oficjalnych przemówień skierowanych do społeczności Nayib Bukele twierdził, że potrzebuje jeszcze 5 lat, aby ulepszyć swój kraj.

 

Warto mieć na uwadze również to, iż we wrześniu 2021 r. Sąd Najwyższy Salwadoru orzekł, że byli prezydenci mogą kandydować w kolejnych wyborach. Wielu konkurentom Nayiba Bukele nie podobają się jednak jego rządy. Dla przykładu w czerwcu 2021 r. jeden z nich złożył pozew,  twierdząc, iż program adopcji bitcoina również jest niezgodny z konstytucją.

Nayib Bukele

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.