Co to jest Proof of Attendance Protocol (POAP)? Dowód obecności na blockchainie [Crypto 101] | CrypS.

Co to jest Proof of Attendance Protocol (POAP)? Dowód obecności na blockchainie

5 min
Redakcja
poap proof of attendance protocol - co to jest Kryptowaluty

Papierowe bilety i certyfikaty to już zamierzchłe czasy. W końcu technologia posuwa się do przodu w bardzo szybkim tempie. Jednym z rozwiązań, które pozwoli nam kolekcjonować cyfrowe pamiątki i zapisywać życiowe doświadczenia na blockchainie jest Proof of Attendance Protocol (POAP) i to na nim skupimy się w dzisiejszym artykule. Wyjaśnimy co to jest POAP, jak działa, do czego można go używać, jak je tworzyć i wiele więcej. Tak więc, zaczynamy!


Spis treści:


Czym jest POAP NFT?

POAP, czyli Proof of Attendance Protocol, jak sama nazwa wskazuje, jest niewymiennym tokenem, który udowadnia, że uczestniczyłeś w jakimś wydarzeniu. Może to być zarówno wydarzenie w świecie wirtualnym jak i fizycznym. O jakie wydarzenia się rozchodzi? Chociażby o takie jak ceremonia, zawody, koncert itd. POAP można traktować jako pamiątkę lub nagrodę za uczestnictwo w danym wydarzeniu. POAP mogą być również dowodem twoich osiągnięć.

Ponieważ POAP mogą reprezentować doświadczenia w życiu fizycznym, stanowią niejako pomost pomiędzy światem fizycznym i wirtualnym. Pokazują, że jesteś czymś więcej niż tylko adresem Ethereum (losowym ciągiem cyfr i liter). Łączą bowiem twoją obecność off-chain z łańcuchem. W pewnym sensie POAP dodają ksztę człowieczeństwa do świata kryptowalut – i tworzą wiarygodny zapis Twoich działań w obu światach.

Jak działa POAP?

Kiedy weźmiesz udział w wydarzeniu, za które możesz otrzymać POAP, NFT trafi do Twojego portfela. Następnie możesz go również użyć, aby uzyskać dostęp do innego wydarzenia lub np. społeczności.

POAP działają podobnie jak inne NFT. Każdy protokół potwierdzenia obecności jest unikalny. Zostały one po raz pierwszy stworzone dla oficjalnych smart kontraktów POAP na blockchainie Ethereum. Aby obniżyć koszty transakcji, zmigrowały jednak do łańcucha Gnosis (dawniej xDai) – tańszego i szybszego sidechaina Ethereum.

Prawie każdy może stworzyć POAP, aby uczcić specjalny moment. Są jednak 3 warunki:

  • Musi być wybity za pośrednictwem oficjalnego smart kontraktu POAP.
  • Musi przechowywać metadane związane z konkretną datą lub przedziałem czasowym przez okres do roku.
  • Musi zawierać obrazek związany z konkretnym wydarzeniem.

Możesz wybić tylko jeden POAP dla wydarzenia na jednym portfelu. To dlatego, że każdy z nich reprezentuje uczestnictwo – jedna osoba nie może uczestniczyć w tym samym unikalnym wydarzeniu dwa razy. POAP różnią się od innych NFT tym, że są darmowe. Za ich wybicie nie płaci się opłat za gaz.

Które wydarzenia mogą mieć swoje własne POAP? Nie ma co do tego żadnych limitów np. wielkości. Niektóre duże wydarzenia mogą mieć nawet wiele POAPów.

Do czego służą POAP NFT?

Podstawowym celem POAP jest udowodnienie obecności na danym wydarzeniu. Oto kilka przykładów różnych sposobów wykorzystania POAP.

  • Aby wykazać obecność na wydarzeniach
  • Aby uzyskać dostęp do prywatnych wydarzeń.
  • Jako poświadczenie bezpieczeństwa dla prywatnych grup.
  • Jako materiały kolekcjonerskie, aby pokazać, że jesteś fanem kogoś lub czegoś.
  • Prezenty lub nagrody za osiągnięcie czegoś.
  • Zaproszenia do głosowania w protokołach, uczestniczenia w spotkaniach na żywo lub dołączenia do prywatnych czatów.
  • Pamiątki.

Chociaż istnieją niezliczone przypadki użycia POAP NFT, obecnie nie są one zbytnio wykorzystywane przez osoby spoza kilku internetowych krypto społeczności. Organizatorzy wydarzeń z tych grup tworzą odznaki dla uczestników ich podcastów, konferencji czy wirtualnych wydarzeń.

Ale niektóre firmy off-chain – takie jak Warner Music Group, US Open i Lollapalooza – wchodzą do ekosystemu POAP. Ostatnio raper Kevin Gates rozdawał POAP-y uczestnikom swojego koncertu w Red Rocks Amphitheatre.

Dlaczego warto zbierać POAP?

Ludzie zazwyczaj tworzą kolekcję POAP, aby móc uzyskać ekskluzywne korzyści. Po zebraniu określonej ilości POAP, możesz np. uzyskać dostęp do prywatnych społeczności i uczestniczyć w ich działaniach. Im więcej POAP zgromadzisz, tym większą siłę głosu zdobędziesz w ankietach społecznościowych wyłącznych dla POAP.

Dla entuzjastów DeFi i kryptowalut, kolekcje POAP mogą służyć jako blockchainowe CV. Biorąc udział w większej liczbie wydarzeń kryptowalutowych lub protokołów możesz pozyskać więcej NFT. To z kolei buduje Twoją reputację.

Zbierając POAP, możesz łączyć się i rozmawiać z członkami społeczności, którzy również uczestniczyli w tym samym wydarzeniu, poprzez czaty dostępne dla posiadaczy konkretnych tokenów.

Czasami zbieranie POAPów może również dać ci pieniądze. Jeżeli posiadasz unikalną odznakę POAP z super ekskluzywnego wydarzenia, możesz ją sprzedać za dużą sumę pieniędzy. Na przykład na OpenSea pojawił się POAP zatytułowany 999 Club: Genesis. Został on sprzedany za prawie 22 500 USD. Przypominamy, że POAP-y są darmowe – nie musisz za nie płacić.

Kolejną korzyścią z trzymania POAD jest to, że czasami twórcy rozdają ich posiadaczom ekskluzywne airdropy.

Jak odebrać POAP?

Istnieją cztery sposoby na otrzymanie POAP:

  • Przez link
  • Przez kod
  • Dzięki sekretnemu słowu lub frazie
  • Przez kod QR

Twórca POAP musi wybrać sposób, w jaki uczestnicy będą odbierać NFT.

Aby odebrać token utwórz konto w aplikacji POAP lub na stronie internetowej, używając swojego adresu e-mail lub ETH. Otwórz aplikację, kliknij na Mint i wybierz rodzaj żądania.

Jak wyświetlić POAP?

Swoje POAP możesz zobaczyć na POAP Scan, w aplikacji POAP, Etherscan i OpenSea.

Aby zobaczyć swoje NFT w POAP Scan:

  • Wejdź na stronę internetową POAP Scan
  • Kliknij na „Input adress manually”.
  • Połącz swój portfel lub wprowadź w polu nazwę ENS.
paop jak oglądać

Możesz też przeglądać kolekcję POAP na Etherscan w taki sam sposób, w jaki przeglądasz każdy inny token ERC-721. Po prostu wpisz adres smart kontraktu w polu wyszukiwania i naciśnij Enter na klawiaturze.

etherscan poap

OpenSea posiada na swojej stronie internetowej listę wszystkich POAPów. Można je obejrzeć wchodząc na oficjalną stronę i przechodząc do zakładki Collection lub klikając bezpośrednio tutaj.

Jak stworzyć POAP?

Organizatorzy wydarzeń mogą utworzyć protokół obecności NFT wchodząc na platformę POAP lub klikając na ten link. Należy wybrać opcję Create new POAP. Następnie:

  • Wprowadź tytuł, metadane związane z NFT, lokalizację wydarzenia, datę rozpoczęcia, datę zakończenia, datę ważności POAP NFT oraz link do swojej strony internetowej
  • Wgraj plik graficzny POAP o odpowiednich wymiarach, w formacie PNG
  • Skopiuj kod edycji w bezpieczne miejsce. Nie możesz go zgubić – jest on bowiem potrzebny do późniejszej edycji wydarzenia
  • Podaj adres e-mail, na który chcesz otrzymywać kody do odebrania POAP.
  • Wpisz liczbę potrzebnych linków, jeśli w ten sposób chcesz rozdawać POAP uczestnikom wydarzenia. Pozostaw to pole puste, jeśli zamierzasz użyć tajnej frazy lub kodu QR

Później otrzymasz e-mail z sześciocyfrowym numerem POAP ID. Za pomocą tego numeru możesz znaleźć swój POAP na stronie POAP Scan i w razie potrzeby wprowadzić zmiany do wydarzenia. Musisz poczekać, aż zespół POAP ręcznie zatwierdzi twój POAP, zanim zacznie on działać.

stwórz poap

Podsumowanie

Przyszłość POAP wygląda obiecująco. Duże marki, takie jak Adidas i Garyvee, już teraz wprowadzają na rynek swoje kolekcje. To powoduje wzrost zainteresowania kolekcjonowaniem i sprzedażą tych NFT. POAP są świetną okazją dla organizatorów imprez, aby zaoferować swoim uczestnikom niestandardowe doświadczenia i sprawić, że ich imprezy będą bardziej atrakcyjne. Jest to jedyny rodzaj NFT, który łączy zdecentralizowaną sieć i świat fizyczny. Wszystkie inne NFT są tworzone, gromadzone i sprzedawane jedynie cyfrowo na blockchainach.




reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.