Ponad 1000 firm ucierpiało w atakach ransomware w 2020 roku | Wiadomości | CrypS.

Ponad 1000 firm ucierpiało w atakach ransomware w 2020 roku

Redaktor: Michał Misiura
ransomware

W pierwszych 10 miesiącach bieżącego roku ponad 1000 firm na całym świecie padło ofiarami ataków ransomware. Ataki te polegają na blokadzie dostępu do systemu komputerowego i żądania okupu w zamian za jego zwrócenie. Dane na ten temat przedstawiła Nikkei przy współpracy z firmą Trend Micro zajmującą się bezpieczeństwem w sieci.

Tradycyjne ataki z wykorzystaniem oprogramowania ransomware po prostu szyfrują dane w komputerach docelowych, aby później uwolnić je w zamian za okup. Jednak od 2019 roku gwałtownie wzrosła liczba ataków nowego typu, w którym przestępcy najpierw kradną dane, a następnie grożą ich upublicznieniem. Tego typu ataki mogą być szczególnie szkodliwe dla firmy, ponieważ wycieki informacji mogą zrujnować jej reputację.

Większość firm nie chce płacić okupu

Jedną z ostatnich ofiar był japoński deweloper gier Capcom z Osaki. Grupa hakerów funkcjonująca pod nazwą Ragnar Locker, która prawdopodobnie wywodzi się z Rosji, upubliczniła wrażliwe dane spółki Capcom, takie jak m.in. kopie paszportów i harmonogramy wydawania gier, po tym jak deweloper miał odmówić zapłacenia 1,1 mld JPY (ok. 10,6 mln USD) w formie okupu. W lipcu doszło do wycieku danych z południowokoreańskiej firmy LG Electronics, w tym informacji o rozwoju produktów, w które zaangażowani byli partnerzy biznesowi. W podobnym ataku ujawniono również wrażliwe dane związane z projektami samochodowymi partnera firmy Toyota Motor.

Większość firm zgłasza takie incydenty władzom zamiast płacić okup. Jednak w badaniu japońskich firm i agencji rządowych przeprowadzonym przez CrowdStrike w sierpniu i wrześniu, 32% respondentów stwierdziło, że zapłacili napastnikom średnio 1,17 mln USD. Większość firm, które padły ofiarą tych ataków hakerskich, miała na swoich komputerach oprogramowanie antywirusowe.

Więcej na temat ataków ransomware dowiesz się z tekstu: Ransomware – co zrobić by nie płacić okupu i jak zapobiegać atakom

ransomware

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.