Po tym terminie nie kupimy już Tethera (USDT) w Europie

Tether
W tym artykule:

Wygląda na to, że zostało nam już tylko kilka tygodni na kupowanie stablecoinów bez licencji MiCa na scentralizowanych giełdach (CEX) oraz w kantorach kryptowalut na terenie UE. Regulatorzy naciskają bowiem na podmioty działające jako dostawcy usług z zakresu cyfrowych aktywów, aby do końca I kwartału wycofały możliwość ich nabywania.


  • Tether (USDT) w dalszym ciągu nie uzyskał licencji MiCa na działanie w Europie.
  • Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) poinformował, że do końca I kwartału 2025 roku stablecoiny bez licencji mają zniknąć z obiegu na terenie Starego Kontynentu.

Tether zniknie z Europy do końca marca

Wygląda na to, że dni największego ze stablecoinów na europejskim rynku są już policzone.

Ustawa Market in Crypto Assets (MiCa) weszła w życie już 30 grudnia 2024 roku, a firma Tether w dalszym ciągu nie posiada odpowiedniej licencji, która pozwalałaby jej na pozostanie w obrocie na europejskim rynku.

Niektóre giełdy kryptowalut już ograniczyły dostępność tego tokena, a nawet i po prostu go zdelistowały ze swojej platformy, jak chociażby miało to miejsce w przypadku zondacrypto. 

Teraz okazuje się, że w ślad za „Zondą” pójdą kolejne platformy i to nie z prewencji, ale z przymusu.

W miniony piątek Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) wystosował w tej sprawie nowe oświadczenie.

Zaapelowano, aby wszystkie podmioty działające w charakterze CASP-ów, czyli kryptowalutowi usługodawcy umożliwiający handel cyfrowymi aktywami, podjęły działania w trybie pilnym, mającym na celu eliminację stablecoinów bez licencji.

Nie wskazano bezpośrednio, o które stablecoiny chodzi, jednakże brak prawnej zgody dla USDT nie jest żadną tajemnicą od dawna.

Wyjaśniono natomiast, że rozporządzenie MiCa zabrania emitentom stablecoinów ich oferowania na europejskim rynku, bez posiadania odpowiednich uprawnień.

ESMA przekazała w piątek, że wszystkie CASP-y mają wycofać „niezgodne stablecoiny tak szybko, jak to możliwe”. Ma się to stać maksymalnie do końca pierwszego kwartału 2025 roku.

Oczekuje się, że ograniczenia dotyczące istniejących usług zostaną zniesione do końca stycznia 2025 roku. Aby umożliwić inwestorom z UE likwidację lub konwersję ich pozycji w ART i EMT niezgodnych z MiCA, zainteresowani CASP mogą jednak utrzymywać usługi kryptoaktywów dla tych produktów na zasadzie „tylko sprzedaż” przez dłuższy okres (do końca I kw. 2025 roku.)

– napisano.

Według definicji ESMA, USDT jest aktywem niezgodnym z przepisami. Tether nie ma licencji. Nie było żadnej debaty na ten temat. Do 31 marca nie powinien pozostać żaden ślad po USDT, nawet w trybie „tylko sprzedaż”

– przekazał mediom Juan Ignacio Ibañez, członek Komitetu Technicznego MiCA Crypto Alliance.

Tether

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama
Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.