Plaga hakerstwa się rozrasta. Ostatnio skradziono 900 mln dolarów z rynku kryptowalut | Wiadomości | CrypS.

Plaga hakerstwa się rozrasta. Ostatnio skradziono 900 mln dolarów z rynku kryptowalut

Cyberprzestępępczość

Według danych dostarczonych przez firmę Beosin projekty związane z wirtualnymi walutami straciły setki milionów dolarów w wyniku włamań i exploitów w III kwartale 2023 r.


Okazuje się, że blisko połowa platform, które zostały dotknięte atakami hakerskimi we wspomnianym okresie, nie została poddana audytowi.

Projekty kryptowalutowe cierpią w wyniku cyberataków

Zgodnie z danymi przedstawionymi w raporcie przez przedsiębiorstwo zajmujące się bezpieczeństwem w branży blockchain tylko w III kwartale br. skradziono blisko 900 mln dol. od kryptowalutowych projektów.

Według udostępnionych informacji aż 43 projekty kryptowalutowe doznały naruszeń bezpieczeństwa, które doprowadziły je do utraty 540,16 mln dol. Objęło to swoim zasięgiem m.in. włamanie do Mixin Network, w wyniku którego skradziono 200 mln dolarów, exploit w Curve Finance o wartości 73 mln dolarów oraz naruszenie gorącego portfela giełdy HTX, w wyniku którego utraciła ona 8 mln dol.

Jest to mocny wzrost w porównaniu ze skumulowanymi stratami poniesionymi w pierwszej połowie 2023 r. W I kwartale br. utracono bowiem 330 mln dolarów a w kolejnym 333 mln dolarów.

DeFi wciąż na celowniku hakerów

Dane dostarczone przez Beosin pokazują, że to właśnie projekty z sektora zdecentralizowanych finansów padły ofiarą dużej ilości ataków hakerskich w III kwartale br. Obok ucierpiały także platformy płatnicze, giełdy, czy kasyna.

Największą stratę odnotowały jedna blockchainy publiczne. Wynika to z naruszenia Mixin Network o wartości 200 mln dolarów. Okazuje się, iż to pojedyncze naruszenie stanowi 37% całkowitych strat poniesionych we wspomnianym kwartale, a co więcej jest największą stratą kryptograficzną odnotowaną w 2023 r.

Według raportu największą ilością ataków w analizowanym okresie dotknięte zostały projekty wykorzystujące blockchain Ethereum. Drugie miejsce zajęły te oparte na BNB Chain.

Niektórym stratom można było zapobiec

Eksperci zauważyli, że prawie połowa zaatakowanych projektów nie została poddana żadnym audytom bezpieczeństwa. Okazuje się, iż inteligentne kontrakty aż 14 z 20 projektów, które ucierpiały w wyniku luk w zabezpieczeniach, nigdy nie zostały skontrolowane.

Cyberprzestępępczość



reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.