Pisarze boją się sztucznej inteligencji | Wiadomości | CrypS.

Pisarze boją się sztucznej inteligencji

Jacek Walewski
Wszystko, co musisz wiedzieć o sztucznej inteligencji AI

Sztuczna inteligencja może pozbawić pracy wiele osób – straszą nas niektórzy eksperci. Inni są zdania, że jedynie zwiększy wydajność wielu pracowników, a nawet artystów. Pewna amerykańska autorka książek pozostaje jednak pesymistką i twierdzi, że AI już teraz jest sporym zagrożeniem dla ludzi w jej fachu.


Sztuczna inteligencja zagraża pisarzom?

Jane Friedman, autorka książek od wielu lat pracująca w branży wydawniczej, w rozmowie z CNN powiedziała, że jeden z jej fanów  znalazł w serwisie Amazon książki, które bardzo przypominały jej wydawnictwa. Były opatrzone nie tylko podobnymi tytułami, ale też styl autora był mocno zbliżony do jej samej. Teoretycznie ktoś mógł po prostu pisać w podobny sposób, co Friedman. Było jednak ponoć inaczej.

Kiedy przyjrzałam się tym książkom, stało się dla mnie jasne, że zostały w większości—jeśli nie w całości—wygenerowane z wykorzystaniem AI. W internecie jest bardzo dużo moich treści, ponieważ publikuję online od bardzo dawna. Nic dziwnego, że nie byłoby trudne dla sztucznej inteligencji udawać mój styl pisania

—powiedziała autorka.

Powyższe nie jest przestępstwem. Posiadanie podobnego stylu nie jest plagiatem. Problemem dla pisarzy może być jednak to, że AI tworzy od nich szybciej, do tego posiłkując się ich dokonaniami.

Sztuczna inteligencja wykorzystuje autorów i ich pracę bez zgody, włącza własność intelektualną do modeli AI, a następnie oferuje wszystkim zainteresowanym wygenerowane treści, przez co przyczynia się do zastąpienia prawdziwych twórców

— powiedziała CNN Mary Rasenberger, CEO grupy doradczej twórców Gilda Autorów.

Konieczność wprowadzenia regulacji

Pisarze chcą być więc chronieni przez prawo. Chodzi np. o przepisy, które gwarantowałyby transparentność procesów uczenia się sztucznej inteligencji. Do tego twórcy nowej technologii mieliby być zmuszani do uzyskania zgody od autorów przed uwzględnieniem ich prac w modelach generatywnych. Jeżeli tego nie zrobią i wykorzystają bezprawnie czyjeś teksty w np. szkoleniu modelu AI, będą musieli zapłacić wysoką karę.

Powyższe to jedna strona medalu. Druga jest bardziej pozytywna. AI może pomóc pisarzom, copywriterom i dziennikarzom w pracy. Przyspieszy pisanie artykułów czy książek. Może się okazać, że przedstawiciele tej grupy zawodowej zyskają na nowej rewolucji technologicznej. Oczywiście jeżeli nauczą się posługiwać narzędziami typu ChatGPT

Wszystko, co musisz wiedzieć o sztucznej inteligencji



reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.