Pionierka AI chce, by USA zaczęły mocniej finansować rozwój nowych technologii | Wiadomości | CrypS.

Pionierka AI chce, by USA zaczęły mocniej finansować rozwój nowych technologii

Sztuczna inteligencja korporacje AI

Pionierka AI, Fei-Fei Li, apeluje do prezydenta Joe Bidena o wspieranie rynku sztucznej inteligencji. Jej zdaniem Stany Zjednoczone muszą inwestować w AI.


Pionierka AI ma apel do władz USA

Fei-Fei Li to dla wielu osób wzór warty naśladowania. Jako nastolatka przeprowadziła się z rodziną z Chin do USA. Początkowo sama ledwo wiązała koniec z końcem. Jej życie zmieniło się, gdy otrzymała stypendium na Princeton i zaczęła poznawać świat AI.

Już w 2006 roku wystartowała z akademickim projektem ImageNet. Chodziło o wizualną bazę danych z ponad 15 milionami obrazów, która okazała się dla komputerów “oknem na świat” – pomogła im widzieć go w podobny sposób, jak robimy to my, ludzie. Okazało się to przełomowe dla rynku AI.

Li wskazuje jednak na to, że przyszłe pokolenia potrzebują pieniędzy na rozwój AI. Do tego wskazuje na pewne zacofanie uczelni.

Rzeczywistość jest taka, że ​​nie ma uniwersytetu w Ameryce, który mógłby dzisiaj szkolić model ChatGPT

— powiedziała w debacie na kampusie Stanforda.

Nie mamy zasobów obliczeniowych, nie mamy danych, a coraz więcej naszych talentów przekierowywanych jest do sektora prywatnego

— dodała.

Sektor publiczny musi się zaangażować!

CEO OpenAI, Sam Altman, powiedział jakiś czas temu, że koszt rozwijania GPT-4 od jego firmy, to ponad 100 milionów USD. Oczywiście prywatne spółki mogą finansować takie przedsięwzięcia dzięki pozyskiwaniu pieniędzy z rynku, ale uniwersytety i publiczne instytucje już nie.

Jeśli nie pozwolimy sektorowi publicznemu mieć dużych zasobów, czy pozbawimy ludzkość wszystkich tych możliwości? [jakie daje AI]

— pytała teraz Li.

Przyznała, że gdy niedawno spotkała się z prezydentem Joe Bidenem, namawiała go, by Stany Zjednoczone przyjęły “mentalność moonshot”. Przynajmniej w polityce finansowania badań nad AI.

Warto pamiętać, że np. geneza Internetu jako sieci to historia o finansowaniu tego projektu przez państwo na potrzeby armii. Możliwe, że na obecnej rewolucji technologicznej najwięcej skorzysta też ta strona, która wykorzysta nie tylko zasoby prywatne, ale też publiczne i zainwestuje je w nowe technologie.

Sztuczna inteligencja korporacje

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.