Phishing zbiera żniwa na rynku kryptowalut. Dane za 2024 rok to alarm dla inwestorów | Wiadomości | CrypS.

Phishing zbiera żniwa na rynku kryptowalut. Dane za 2024 rok to alarm dla inwestorów

Hacker

Chociaż miniony rok okazał się pod wieloma względami przełomowy dla rynku kryptowalut, to niniejsze podsumowanie nie będzie utrzymane w pozytywnym tonie. Tam, gdzie panują podniesione nastroje oraz euforia wśród inwestorów, tam nie może zabraknąć cyberprzestępców. SCAMerzy w 2024 roku pokazali, że wciąż stanowią ogromny problem dla tego sektora i musimy być naprawdę czujni. 


  • Oszuści na rynku kryptowalut w 2024 roku ukradli ponad 1 miliard dolarów poprzez phishing.
  • CertiK potwierdził odnotowanie blisko 300 incydentów, które doprowadziły do kradzieży kluczy prywatnych. Liczba ta jest zapewne większa.

Plaga phishingu na rynku krypto

Żyjemy w czasach, gdzie przed kliknięciem w nieznany link w sieci należy zawsze się dwa razy zastanowić, czy aby na pewno nie wywoła to negatywnych skutków dla bezpieczeństwa naszych danych.

Podszywanie się przez oszustów pod znane, jak chociażby platformy brokerskie typu giełdy lub prominentne postacie w konkretnej społeczności, z roku na rok przybiera na sile.

Hackerom pomaga dodatkowo szereg nowych rozwiązań, jakie oferuje rozwój generatywnej sztucznej inteligencji.

Phishing, czyli udostępnianie przez hackerów ich ofiarom fałszywych linków w celu kradzieży poufnych informacji, jak chociażby klucze prywatne portfeli kryptowalutowych, to ogromny problem.

Klikamy w coś, co wydaje nam się na pozór normalnie wyglądającym linkiem, a w rzeczywistości jest to złośliwe łącze drenujące nasze urządzenia.

Firma CertiK, zajmująca się bezpieczeństwem w sektorze blockchaina, w swoim najnowszym raporcie podsumowującym zeszły rok alarmuje, że cyberprzestępcy tak naprawdę to się rozkręcają w tej kwestii.

Opisywana forma ataków stanowiła najczęściej stosowany wektor na podmioty z branży krypto w 2024 roku.

Odnotowano 296 incydentów, które pochłonęły łącznie 1 miliard dolarów. W 2024 roku przynajmniej trzykrotnie phishing doprowadził do strat przekraczających jednorazowo 100 tys. dolarów.

Przykłady? Proszę bardzo!

Atak na japońską giełdę DMM, który doprowadził do kradzieży 320 milionów dolarów. 

Środków do dziś nie udało się odzyskać, w wyniku czego w grudniu 2024 giełda ogłosiła swoją likwidację.

Nasze szacunki są dość ostrożne, rzeczywista liczba incydentów jest znacznie wyższa, jeśli weźmie się pod uwagę niezgłoszone przypadki i inne rodzaje oszustw phishingowych, takie jak ubój świń

– komentuje rzecznik CertiK i dodatkowo ostrzega:

Taktyki phishingu z pewnością będą ewoluować w 2025 r., zwłaszcza w miarę rozwoju sztucznej inteligencji

Hacker

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.