Pakistańska prowincja tworzy komitet ds. kryptowalut
Pakistańska prowincja Khyber Pakhtunkhwa (Chajber Pasztunchwa), lub KP, utworzyła federalny komitet, którego celem jest przygotowanie nowej polityki kryptowalutowej, w tym wspieranego przez rząd wydobycia kryptowalut.
W ramach nowej polityki, Kryptowalutowy Komitet Doradczy KP podjął już decyzję o pilotażowym uruchomieniu dwóch farm wydobywczych kryptowalut zasilanych energią wodną. Informację tą podała agencja Reutera, powołując się na ministra pakistańskiego rządu.
Komitet odbył swoje pierwsze spotkanie 17 marca. Zia Ullah Bangash, doradca rządu prowincji ds. nauki i technologii ogłosił na Twitterze, że rząd KP podejmuje poważne kroki dotyczące kryptowalut i ich wydobycia, zgodnie z głównymi kierunkami wyznaczonymi przez ministra Mahmooda Khana.
Kryptowalutowy Komitet Doradczy KP powołano w celu dokonania przeglądu i omówienia „niezbędnych kroków w celu uregulowania, zalegalizowania i niezbędnego ustawodawstwa” obejmującego kryptowaluty. Wiele wskazuje, że dużą rolę w utworzeniu komitetu odegrał lokalny zwolennik kryptowalut i influencer Waqar Zaka. We wpisie na Twitterze Bangash napisał również, że jest wdzięczny Waqarowi Zaka za pełną współpracę i wsparcie dla rządu KP.
First meeting of the KP Crypto Advisory Committee held at KPITB. KP Government on the directions and guidance of CM KP @IMMahmoodKhan is taking serious steps regarding #Cryptocurrency and #Cryptomining. We’re consulting with all stakeholders and experts for this initiative. pic.twitter.com/HjyIrOc90p
— Zia Ullah Bangash (@ZiaBangashPTI) March 17, 2021
Rośnie presja na pakistańskie władze
Według lokalnych doniesień, KP jest pierwszą z czterech prowincji w Pakistanie, która uruchomiła komitet doradczy skoncentrowany na kryptowalutach i ich wydobyciu. Prowincja nakłaniała rząd centralny do legalizacji kryptowalut, posuwając się nawet do tego, że w grudniu 2020 roku przyjęła rezolucję, na podstawie której domagała się działań legislacyjnych na poziomie federalnym.
Bank Centralny Pakistanu objął kryptowaluty zakazem w 2018 roku. Oświadczył wówczas, że kryptowaluty takie jak bitcoin nie są legalnym środkiem płatniczym. Pomimo oficjalnego zakazu, mieszkańcy Pakistanu najwyraźniej nie przestali inwestować w kryptowaluty. Według Bangasha, rząd kraju jest jedynym podmiotem, który nie jest zainteresowany tą branżą. Jego zdaniem mieszkańcy Pakistanu w dużym stopniu są zaangażowani w kryptowaluty, prowadząc ich wydobycie lub handlując nimi i osiągając zyski z tego tytułu.
Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->
Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->
Aktualnie brak komentarzy.