Uwaga na ZL Coin (ZłCoin) - oszustwo inwestycyjne na polską cyfrową walutę | Ostrzeżenie | CrypS.

Uwaga na ZL Coin (ZłCoin) – oszustwo inwestycyjne na polską cyfrową walutę

Michał Misiura

ostrzeżenie kryptowaluty scam Zagrożenia

ZłCoin lub ZL Coin to oszustwo inwestycyjne, które podaje się za cyfrową walutę Narodowego Banku Polskiego. Platforma służy do wyłudzania pieniędzy. Oficjalne ostrzeżenie w jej sprawie wydał CSIRT KNF – Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego Komisji Nadzoru Finansowego.


Oszustwo działa poprzez wiele różnych domen (w tym carillonni[.]pl oraz heroinplan[.]pl) i jest promowane w płatnych postach w mediach społecznościowych. Oszuści mogą wykorzystywać w nich wizerunek sławnych osób. Jak widzimy na poniższym zrzucie ekranu jedną z nich jest Elon Musk.

ZL COIN reklamowany przez elona muska

Kryptowaluta polskiego rządu?

ZL Coin podaje się za „nową walutę państwową” wydaną przez polski rząd. W rzeczywistości to zwykła nieuczciwa platforma służąca do wyłudzania pieniędzy. Po utworzeniu konta i przelaniu środków trafiają one od razu do oszustów. Obecnie nie istnieje żadna oficjalna cyfrowa waluta emitowana przez Polskę i nie zmieni się to w najbliższej przyszłości (więcej o państwowych cyfrowych walutach dowiesz się w tym miejscu).

W sieci pojawiały się już podobne oszustwa związane z cyfrowymi walutami innych krajów, m.in. oszustwo na chińskiego cyfrowego juana. Tego rodzaju scamy (internetowe przekręty) mają ten sam mechanizm i odróżnia je jedynie okładka.

Jak rozpoznać oszustwo?

Na co zwrócić uwagę, żeby nie paść ofiarą oszustwa w sieci:

  • reklama w mediach społecznościowych – 99% tego rodzaju płatnych ogłoszeń to oszustwa, legalnie działające firmy nie mogą zachęcać w ten sposób do podejmowania inwestycji.
  • obietnica zarobków – giełda, kryptowaluty lub inne produkty inwestycyjne to gra o sumie zerowej – nikt nie może zapewnić tutaj gwarancji zysków, traci większość uczestników rynku i składanie tego rodzaju obietnic jest zabronione,
  • telefon od konsultanta – wiele nieuczciwych platform kontaktuje się ze swoimi ofiarami. Fałszywi konsultanci, doradcy klienta lub agencji mają za zadanie uśpić czujność i wyłudzić jak najwięcej środków. Żadna legalnie działająca firma nie może instruować klientów w zakresie dokonywania inwestycji (chyba, że jej pracownicy posiadają odpowiednie licencje doradców inwestycyjny – do sprawdzenia tutaj – ale oszuści mogą podszywać się pod prawdziwe osoby).

To tylko kilka cech wspólnych pozwalających na rozpoznanie oszustwa. Po dodatkowe informacje na ten temat odsyłamy do tekstu: Lewandowski i kryptowaluty – jak rozpoznać oszustów. Po porady dla poszkodowanych zapraszamy do artykułu: Zostałeś oszukany – co robić?

Jeżeli wydaje Ci się, że skontaktowali się z tobą oszuści poinformuj o tym csirt.gov.pl, skontaktuj się z policją, lub prześlij nam zgłoszenie, żebyśmy mogli ostrzec innych.

ostrzeżenie kryptowaluty scamreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.