Uwaga na ZL Coin (ZłCoin) - oszustwo inwestycyjne na polską cyfrową walutę | Ostrzeżenie | CrypS.

Uwaga na ZL Coin (ZłCoin) – oszustwo inwestycyjne na polską cyfrową walutę

Redaktor: Albert Czajkowski

ostrzeżenie kryptowaluty scam Zagrożenia

ZłCoin lub ZL Coin to oszustwo inwestycyjne, które podaje się za cyfrową walutę Narodowego Banku Polskiego. Platforma służy do wyłudzania pieniędzy. Oficjalne ostrzeżenie w jej sprawie wydał CSIRT KNF – Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego Komisji Nadzoru Finansowego.


Oszustwo działa poprzez wiele różnych domen (w tym carillonni[.]pl oraz heroinplan[.]pl) i jest promowane w płatnych postach w mediach społecznościowych. Oszuści mogą wykorzystywać w nich wizerunek sławnych osób. Jak widzimy na poniższym zrzucie ekranu jedną z nich jest Elon Musk.

ZL COIN reklamowany przez elona muska

Kryptowaluta polskiego rządu?

ZL Coin podaje się za “nową walutę państwową” wydaną przez polski rząd. W rzeczywistości to zwykła nieuczciwa platforma służąca do wyłudzania pieniędzy. Po utworzeniu konta i przelaniu środków trafiają one od razu do oszustów. Obecnie nie istnieje żadna oficjalna cyfrowa waluta emitowana przez Polskę i nie zmieni się to w najbliższej przyszłości (więcej o państwowych cyfrowych walutach dowiesz się w tym miejscu).

W sieci pojawiały się już podobne oszustwa związane z cyfrowymi walutami innych krajów, m.in. oszustwo na chińskiego cyfrowego juana. Tego rodzaju scamy (internetowe przekręty) mają ten sam mechanizm i odróżnia je jedynie okładka.

Jak rozpoznać oszustwo?

Na co zwrócić uwagę, żeby nie paść ofiarą oszustwa w sieci:

  • reklama w mediach społecznościowych – 99% tego rodzaju płatnych ogłoszeń to oszustwa, legalnie działające firmy nie mogą zachęcać w ten sposób do podejmowania inwestycji.
  • obietnica zarobków – giełda, kryptowaluty lub inne produkty inwestycyjne to gra o sumie zerowej – nikt nie może zapewnić tutaj gwarancji zysków, traci większość uczestników rynku i składanie tego rodzaju obietnic jest zabronione,
  • telefon od konsultanta – wiele nieuczciwych platform kontaktuje się ze swoimi ofiarami. Fałszywi konsultanci, doradcy klienta lub agencji mają za zadanie uśpić czujność i wyłudzić jak najwięcej środków. Żadna legalnie działająca firma nie może instruować klientów w zakresie dokonywania inwestycji (chyba, że jej pracownicy posiadają odpowiednie licencje doradców inwestycyjny – do sprawdzenia tutaj – ale oszuści mogą podszywać się pod prawdziwe osoby).

To tylko kilka cech wspólnych pozwalających na rozpoznanie oszustwa. Po dodatkowe informacje na ten temat odsyłamy do tekstu: Lewandowski i kryptowaluty – jak rozpoznać oszustów. Po porady dla poszkodowanych zapraszamy do artykułu: Zostałeś oszukany – co robić?

Jeżeli wydaje Ci się, że skontaktowali się z tobą oszuści poinformuj o tym csirt.gov.pl, skontaktuj się z policją, lub prześlij nam zgłoszenie, żebyśmy mogli ostrzec innych.

ostrzeżenie kryptowaluty scamreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.