OKX może być kolejną ofiarą hacku na Bybit. Wszystko przez Unię Europejską

UE

Europejscy regulatorzy mają brać pod lupę działalność giełdy OKX, która to została wykorzystana przez północnokoreańską Grupę Lazarus do prania środków pochodzących z ataku hakerskiego na Bybit z lutego tego roku.


  • Jak podają media, giełda OKX trafiła pod lupę europejskich regulatorów.
  • Chodzi o to, czy usługi platformy nie ułatwiły działań hakerom, którzy okradli Bybit.

OKX pod lupą służb?

Europejscy regulatorzy w czasie posiedzenia Stałego Komitetu Finansów Cyfrowych Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych z dn. 6 marca analizowali działalność OKX, podaje Bloomberg, powołując się na osoby zaznajomione ze sprawą.

Na spotkaniu pojawiło się kilka osób z różnych agencji, w tym regulatorzy z 27 państw członkowskich UE, a także organów, takich jak Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych i Europejski Urząd Nadzoru Bankowego.

Podczas spotkania organy nadzorcze rzekomo podkreśliły kwestie, czy OKX nie narusza wytycznych MiCA. Chodzi o jej zdecentralizowane usługi, które mogły pomóc hakerom wyprać środki, jakie przejęli wcześniej z Bybit.

Pralnia w świecie Web3?

Na początku tego miesiąca dyrektor generalny Bybit, Ben Zhou, stwierdził, że co najmniej 100 milionów USD aktywów przepłynęło przez platformę Web3 firmy OKX.

Grupa Lazarus, powiązana z państwem północnokoreańskim, wykorzystała dziesiątki protokołów i mikserów do przeniesienia skradzionych funduszy, a wielu badaczy blockchaina zauważyło analizowało to, jak prała ona pieniądze. Uważa się, że 20% całkowitej kwoty skradzionej „zniknęło”.

Portfel OKX Web3 to czyste oprogramowanie do samodzielnego przechowywania [kryptowalut], jak wszyscy wiedzą

— wyjaśnił w mediach społecznościowych dyrektor generalny OKX, Xu Mingxing, argumentując, że giełda niewiele może zrobić, aby pomóc w ratowaniu funduszy i to pomimo „kontroli technicznych”, które wdrożyła w celu blokowania adresów IP użytkowników z poszczególnych krajów.

Firma oświadczyła, że ​​zamroziła fundusze powiązane z Bybit płynące na jej scentralizowaną giełdę i że współpracowała z organami ścigania i zespołem prawnym Bybit.

Włamanie Bybit miało miejsce 21 lutego – hakerzy ukradli około 1,5 miliarda dolarów w ETH i stETH. Byli członkami kolektywu Lazarus z Korei Północnej. Wyprali już część przejętych środków.

UE

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama
Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.