O co chodzi z ETHGate? Dyrektor Ripple wścieka się na CEO Cardano | Wiadomości | CrypS.

O co chodzi z ETHGate? Dyrektor Ripple wścieka się na CEO Cardano

Karolina Kropopek
Charles Hoskinson David Schwartz (1)

Dwaj znani przedsiębiorcy z branży wirtualnych walut popadli w konflikt. Poróżniła ich odmienność poglądów na temat sposobu, w jaki amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) rzekomo potraktowała projekt Ethereum.


Zdaniem niektórych “teorii spisowych” druga co do wielkości kryptowaluta miała fory u regulatora ze Stanów Zjednoczonych, co może się wydawać niesprawiedliwe względem innych cyfrowych aktywów okrzykniętych przez ten organ niezarejestrowanymi papierami wartościowymi.

ETHGate czym właściwie jest?

Wspomniane pojęcie odnosi się do teorii kwestionującej proces decyzyjny SEC dot. regulacyjnego statusu Ethereum. Zdaniem niektórych członków społeczności wirtualnych walut osoby stojące za tym projektem mogły wykorzystać swoje kontakty lub wpływy, aby osiągnąć łagodniejsze traktowanie ze strony amerykańskiego regulatora rynku papierów wartościowych.

Na tym tle warto przypomnieć, iż w pozwach przeciwko czołowym giełdom kryptowalut – Binance i Coinbase SEC wymienił szereg altcoinów, które jego zdaniem są niezarejestrowanymi papierami wartościowymi. Na tej liście nie znalazł się jednak ether (ETH).

Przewodniczący tego organu regulacyjnego Gary Gensler uznaje większość wirtualnych walut oprócz bitcoina (BTC) za papiery wartościowe. Dotąd jednak nie przedstawił jasnego stanowiska względem Ethereum.

Oczywiście nie można pominąć tego, że w obecnym r. SEC nałożył grzywnę na amerykańską giełdę Kraken za oferowanie usługi stake’owania ETH inwestorom z USA. Platforma ta zgodziła się na jej wycofanie oraz zapłatę kary. Patrząc jednak na to, iż wiele innych giełd nie zostało oskarżonych o sprzedaż niezarejestrowanych papierów wartościowych w postaci usługi stake’owania Ethera, można dojść do wniosku, że projekt ten nie jest traktowany w ten sam sposób co zbliżone do niego wirtualne waluty i ich sieci.

Starcie między CTO Ripple a CEO Cardano

Charles Hoskinson (założyciel oraz dyrektor generalny Cardano) wątpi w to, aby w przypadku dziwnych relacji między Ethereum, a SEC doszło do korupcji. Nie mniej jednak uważa, iż w tym przypadku ma miejsce nierówne traktowanie ethera na tle innych konkurencyjnych altcoinów. Co więcej, wskazał on na różnicę między korzystaniem z przywilejów w celu ochrony interesów, a wykorzystaniem ich w spisku przeciwko konkurencji.

David Schwartz (dyrektor ds. technologii w Ripple) inaczej postrzega tę sprawę. W jego opinii z pewnością doszło tu do korupcji. Oskarżył on urzędników SEC o nielegalne działanie na rzecz Ethereum.

Należy tu wspomnieć również o słynnym przemówieniu byłego urzędnika SEC – Williama Hinmana, które to firma Ripple Labs wykorzystała w obronie swojej wirtualnej waluty XRP. Z odtajnionych dokumentów z nim związanych wynika, iż mężczyzna ten mógł konsultować się z ludźmi z Ethereum przed wygłoszoną przez siebie tezą o tym, że ETH nie jest papierem wartościowym.

Choć stanowiska przyjęte przez obu kryptowalutowych przedsiębiorców różnią się od siebie, obaj uderzają w projekt, na którego czele stoi Vitalik Buterin. W chwili pisania tego tekstu ETH handluje powyżej linii 1,5 tys. dol. za monetę. W ciągu ostatnich 7 dni jego wartość spadła o ponad 4%.

Charles Hoskinson David Schwartz (1)reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.