Naprawiono krytyczny błąd w pulach stakingowych Ethereum 2.0 | Wiadomości | CrypS.

Naprawiono krytyczny błąd w pulach stakingowych Ethereum 2.0

Redakcja
Czy kryptowaluta Ethereum (ETH) osiągnie 30 000 USD do końca roku?

Dmitri Tsumak, założyciel platformy do stakowania ETH 2.0 StakeWise, odkrył poważną lukę mającą wpływ na konkurencję Rocket Pool i Lido. Exploit został już załatany, a Rocket Pool i Lido zapłacą Tsumakowi po 100 000 USD za zidentyfikowanie błędu.

Późnym wieczorem w poniedziałek założyciel StakeWise, Dmitri Tsumak, odkrył lukę, która pozwalała operatorom węzłów na usuwanie funduszy z płynnych puli stakingowych ETH 2.0. Tsumak początkowo zidentyfikował exploit w architekturze mającego się wkrótce rozpocząć protokołu stakingu ETH – Rocket Pool. W toku dalszego śledztwa okazało się jednak, że błąd dotyczył również Lido, największej obecnie puli stakingowej ETH 2.0 na Ethereum, której łączna zablokowana wartość wynosi 4,66 miliarda dolarów.

Chociaż operatorzy węzłów wybrani przez Rocket Pool i Lido są zaufani, exploit podkreśla kluczową lukę w architekturze smart kontraktów rządzących tymi protokołami. Przed naprawieniem błędu, zagrożonych było około 100 ETH użytkowników.

Po tym jak Tsumak zgłosił błąd, zespół Rocket Pool szybko poinformował Lido, że fundusze w jego protokole również są zagrożone. Do następnego ranka oba protokoły podjęły działania, aby zapewnić bezpieczeństwo środków swoich użytkowników.

Błąd został zidentyfikowany zaledwie 24 godziny przed uruchomieniem Rocket Pool na głównej sieci Ethereum. Premiera została teraz przełożona.

Wdrożono tymczasowe poprawki

Rocket Pool i Lido wdrożyły tymczasowe poprawki, aby zabezpieczyć fundusze użytkowników, ale problem nie został jeszcze całkowicie rozwiązany. Oba protokoły ustaliły sposób działania i obecnie pracują nad bardziej trwałym rozwiązaniem.

Po wprowadzeniu poprawek, obie platformy poinformowały o sytuacji w swoich social mediach. Rocket Pool wyraził wdzięczność Tsumakowi za zgłoszenie błędu, pomimo tego, że jest on kunkurentem StakeWise.

Na Twitterze, StakeWise odniosło się do tego, dlaczego zdecydowało się na upublicznienie informacji o exploicie, gdy został on już załatany, stwierdzając:

W StakeWise wierzymy, że nawet gdy mamy do czynienia z naszymi konkurentami, im bardziej bezpieczni jesteśmy wspólnie, tym silniejszy staje się cały ekosystem stakingu #ETH2. Aby to osiągnąć, musimy się komunikować i wzajemnie pilnować swoich pleców.

 

Zarówno Rocket Pool jak i Lido zgodziły się zapłacić Tsumakowi 100 000 USD za zidentyfikowanie błędu. Jest to maksymalna kwota określona w programie bug bounty Lido.

Podczas gdy luki w protokołach DeFi nie są rzadkością, często są one identyfikowane zanim hakerzy zdążą je wykorzystać. W sierpniu, Samzcsun z Paradigm.xyz wykrył lukę wartą 350 milionów dolarów w smart kontraktach MISO SushiSwap. Błąd został zidentyfikowany i naprawiony, zanim hakerzy zdążyli przejąć jakiekolwiek środki. Zespół Sushi wypłacił Samzcsunowi bounty w wysokości 1 mln USDC.

Czy kryptowaluta Ethereum (ETH) osiągnie 30 000 USD do końca roku?reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.