Mirror Protocol z ekosystemu Terra ponownie ofiarą ataku | Wiadomości | CrypS.

Mirror Protocol z ekosystemu Terra ponownie ofiarą ataku

Mariusz Przepiórka
ronin hack

Mirror Protocol, aplikacja DeFi działająca w ekosystemie Terra padła ofiarą drugiego ataku w ciągu ostatnich 8 miesięcy. Haker przejął ponad 2 mln USD, jednak zagrożone opróżnieniem były wszystkie pule tokenizowanych aktywów. Na szczęście programiści zareagowali na czas.


Mirror Protocol pozwala użytkownikom na zajmowanie długich lub krótkich pozycji na akcjach technologicznych. Działa on na starym blockchainie Terra – obecnie zwanym Terra Classic (LUNC) – który został zastąpiony nowym blockchainem po upadku głównego stablecoina TerraUSD (UST) i jego siostrzanego tokena Luna.

Członek społeczności Terra znany jako FatMan – który reprezentował głos wielu osób sprzeciwiających się sposobowi, w jaki uruchomiono nowy blockchain Terra – oszacował, że wczoraj przejęto ponad 2 mln USD. Powiedział on portalowi The Block, że przyjrzał się szeregowi transakcji i dokonał tych szacunków, ale poprosił badaczy o zsumowanie pełnej kwoty.

Na szczęście problem udało się rozwiązać, o czym dziś rano również poinformował FatMan. Zgodnie z jego wpisem na Twitterze Mirror Protocol wyłączył mBTC, mETH, mDOT i mGLXY jako opcje zabezpieczeń. Środki te były pierwotnie celem atakującego. – Teraz haker nie może już wykorzystać swoich środków do opróżnienia pozostałych pul – napisał wczorajszego rana FatMan.

Wyrocznia przyczyną ataku

Wiele wskazuje na to, że problem był związany z wyrocznią protokołu. Wyrocznia to sposób, w jaki protokół gromadzi dane, w tym dane ze świata rzeczywistego. W tym przypadku wyrocznia pobiera dane dotyczące cen akcji i niektórych kryptowalut.

Według Todda Garrisona, założyciela Block Pane – który uruchamia węzły walidatorów na różnych blockchainach – problem polega na tym, że większość walidatorów uruchamiających węzły w blockchainie Terra Classic korzysta z przestarzałej wersji wyroczni cenowej. W rezultacie węzły te informują Mirror Protocol, że LUNC jest wart 5 TerraUSD (UST) (0,10 USD), zamiast zaledwie ułamka centa.

To już drugi atak na Mirror Protocol w ciągu ostatnich siedmiu miesięcy. Do poprzedniego doszło 8 października 2021 roku, ale po raz pierwszy został ujawniony kilka dni temu przez wspomnianego FatMana. Twierdzi on, że odkrył włamanie „przez przypadek”, a napastnicy ukradli z protokołu blisko 90 mln USD.

ronin hackreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.