MFW wzywa do ściślejszej regulacji kryptowalut w Afryce

MFW wzywa do ściślejszej regulacji kryptowalut w Afryce

Autor: Anna Sutowicz
Gubernator Banku Centralnego Maroka mówi, że projekt ustawy o kryptowalutach jest już gotowy

Międzynarodowy Fundusz Monetarny (MFW) twierdzi, że upadek FTX to jeden z powodów, dla których kraje w Afryce powinny zwiększyć regulacje kryptowalut.


Minimalizacja ryzyka, maksymalizacja innowacji

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) wzywa do ściślejszej regulacji rynków kryptowalut w Afryce. Takie informacje umieszczono na oficjalnym blogu funduszu monetarnego. Autorzy twierdzą, że ryzyko związane z aktywami kryptowalutowymi jest oczywiste i nadszedł czas na regulacje, by odnaleźć równowagę pomiędzy minimalizacją ryzyka a maksymalizacją innowacji:

Regulacja wysoce zmiennego i zdecentralizowanego systemu pozostaje wyzwaniem dla większości rządów, wymagając równowagi między minimalizacją ryzyka a maksymalizacją innowacji.

Wśród powodów, dla których zmiany powinny być wprowadzone organizacja wymienia m.in. konieczność zwiększenia ochrony konsumentów po upadku giełdy FTX, spadkach cen Bitcoina, Ethereum i innych głównych aktywów kryptowalutowych.

MFW wzywa Afrykę do zwiększenia regulacji kryptowalut

Powołując się na Regionalną Prognozę Gospodarczą z października 2022 roku dla Afryki Subsaharyjskiej, stwierdzono, że ryzyko zwiększa się, jeśli kryptowaluty zostaną przyjęte jako prawny środek płatniczy, jak to uczyniła Republika Środkowoafrykańska. To pierwszy kraj w Afryce i drugi na świecie po Salwadorze, który uznał Bitcoina (BTC) za prawny środek płatniczy.

W publikacji stwierdzono:

Politycy obawiają się również, że kryptowaluty mogą być wykorzystywane do nielegalnego transferu funduszy z regionu i obchodzenia lokalnych przepisów zapobiegających odpływowi kapitału. Powszechne stosowanie kryptowalut może również osłabić skuteczność polityki pieniężnej, tworząc ryzyko dla stabilności finansowej i makroekonomicznej.

Zgodnie z danymi przedstawionymi przez MFW, 25% krajów w Afryce Subsaharyjskiej formalnie uregulowało kryptowaluty, a dwie trzecie wprowadziło pewne ograniczenia. Kamerun, Etiopia, Tanzania, Republika Konga, Lesotho, Sierra Leone już zakazały aktywów kryptowalutowych, co stanowi 20% krajów Afryki Subsaharyjskiej. Największą liczbę użytkowników w regionie ma Kenia, Nigeria i RPA.

Gubernator Banku Centralnego Maroka mówi, że projekt ustawy o kryptowalutach jest już gotowy

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.