Kurs Trump i Melania runął! W tle afera z fałszywkami | Wiadomości | CrypS.

Kurs Trump i Melania runął! W tle afera z fałszywkami

Donald Trump

Oszuści na rynku kryptowalut nie próżnują. Wykorzystują oni niewiedzę nowych inwestorów, tworząc podróbki zdobywających popularność memecoinów powiązanych z rodziną Trumpa. Najnowsze dane pokazują, jak łatwo można wpaść w ich pułapkę.


  • Kilka dni temu Donald Trump wypuścił na rynek swoją kryptowalutę, będą memecoinem pod nazwą OFFICIAL TRUMP (TRUMP),
  • Dzień później jego żona Melania Trump również wydała swojego memecoina,
  • Z uwagi na wysokie ruchy cenowe obu wspomnianych tokenów, spekulanci rzucili się na nie, aby jak najwięcej zarobić,
  • Sytuację postanowili wykorzystać również oszuści, tworząc coiny łudząco podobne do wspomnianych, co w ciągu 24 godzin przyniosło im 4,8 mln USD od nieświadomych inwestorów.

Fałszywki tokenów Trumpa mnożą się na rynku

Według analizy danych pochodzących z agregatora Birdeye, 20 stycznia br. w sieci Solany wydano tysiące nowych memecoinów nawiązujących do obecnego prezydenta Stanów Zjednoczonych i jego rodziny.

Niektóre z nich zaczęły prezentować się, jako “TRUMP” i “MELANIA”, kradnąc tickery giełdowe, oficjalny branding, czy opisy projektów od tokenów wydanych rzeczywiście przez rodzinę Trump.

W analizie wykazano, że było ich aż 61. 

Te fałszywe imitacje coinów zdołały zgromadzić 4,8 mln USD od inwestorów, a w ich zakup zaangażowało się 12 641 portfeli w ciągu jednego dnia.

Tokeny te wyraźnie naśladowały oryginały, wprowadzając inwestorów w błąd. 

Z kolei firma Blockaid odkryła, iż liczba tokenów uruchomionych ze słowem “TRUMP” w nazwie wzrosła ze średnio 3300 dziennie do 6800 w dniu premiery prawdziwej wirtualnej waluty Donalda Trumpa

Przykre konsekwencje dla nieświadomych inwestorów

Warto zdać sobie sprawę z tego, że memecoiny obarczone są wysoki ryzykiem inwestycyjnym. Co więcej, wiele z nich tworzona jest tylko po to, aby przynieść korzyści jedynie swoim twórcom

Eksperci ostrzegają przed coinami, które charakteryzują się wysokim wolumenem obrotu przy niewielkiej lub zerowej płynności lub wartości fundamentalnej.

Tego typu kryptowaluty zwykle prezentują sztucznie zawyżone liczby, aby przyciągnąć do siebie potencjalnych nabywców. 

Innym sposobem oszustwa jest sztucznie wpompowywana płynność przez twórców projektów, aby zachęcić inwestorów do kupna tokenów, których później nie będą oni mogli sprzedać. 

Jak się okazuje, na zdecentralizowanych giełdach (DEX-ach) Solany ze wspomnianych 61 tokenów imitujących memecoiny “TRUMP” i “MELANIA” tylko 9 miało co najmniej 10 tys. USD w swoich pulach płynności.

Tak niska płynność powinna być czerwoną flagą, ponieważ utrudnia ona handel i naraża na manipulacje. 

Prawdziwe tokeny rodziny Trumpów również obarczone ryzykiem

Nawet w przypadku inwestycji w oficjalne tokeny Donalda i Melanii Trump inwestorzy mogli nie tylko dużo zarobić, ale i stracić.

Wystarczy spojrzeć na wykresy kursów obu coinów, które dynamicznie zmieniały swoją wartość. 

Memecoin OFFICIAL TRUMP osiągnął swój szczyt (ATH) na poziomie 75,35 USD, po czym zaliczył silny spadek.

Obecnie handluje on w pobliżu 39,54 USD, co stanowi ponad 47% stratę od rekordu. Tymczasem od chwili swojego powstania do aktualnych cen, jego wartość wzrosła o ponad 500%. 

TRUMP
Kurs TRUMP/USDT. Źródło: tradingview.com

Wysoce zmiennie zachowywał się również token Melanii Trump. Official Melania Meme wzrósł do 13,73 USD, po czym zaliczył spadek aż o 69%! W chwili pisania tego tekstu handluje on w okolicy 4,06 USD. 

MELANIA
Kurs MELANIA/USDT. Źródło: tradingview.com

Sytuacja ta pokazuje nam, jak wysokie ryzyko niesie ze sobą inwestycja w memecoiny – nie tylko te fałszywe, stworzone po to, aby wyciągnąć pieniądze od inwestorów, ale również te wydawane przez polityków, czy celebrytów. 

Donald Trump

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama
Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.