Kurs Solany skoczył o 10%. VanEck złożył wniosek o ETF na SOL | Wiadomości | CrypS.

Kurs Solany skoczył o 10%. VanEck złożył wniosek o ETF na SOL

Solana
W tym artykule:

Firma VanEck, znana z innowacyjności w branży zarządzania aktywami, złożyła wniosek o utworzenie pierwszego funduszu ETF na Solanę (SOL) w USA, co wywołało wzrost wartości tokena SOL o ponad 10%.


  • VanEck złożył wniosek o pierwszy w USA fundusz ETF na Solanę, sześć dni po podobnym zgłoszeniu w Kanadzie,
  • Od momentu opublikowania zgłoszenia, wartość tokena SOL wzrosła o ponad 10%, podczas gdy szerszy rynek kryptowalut zwiększył swoją całkowitą kapitalizację o 1,8%.

VanEck i ETF na Solanę

Popularna firma zarządzająca aktywami złożyła wniosek o pierwszy fundusz ETF na SOL w Stanach Zjednoczonych, co nastąpiło zaledwie kilka dni po podobnym zgłoszeniu w Kanadzie. 

Formularz rejestracyjny S-1 został złożony w amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), co przyczyniło się do 24-godzinnego wzrostu wartości tokena SOL o ponad 10%. 

SOL
Wykres SOL/USDT. Źródło: tradingview.com

VanEck ma długą historię innowacji w przestrzeni ETF. Przedsiębiorstwo to, jako pierwsze złożyło wniosek o utworzenie funduszu ETF spot na eter (ETH) w 2021 roku, co miało miejsce prawie 3 lata przed rozpoczęciem współpracy SEC z innymi emitentami, takimi jak BlackRock, Fidelity czy Ark Invest.

Dlaczego wybór padł na SOL?

Matthew Sigel (kierownik działu badań nad aktywami cyfrowymi w firmie VanEck) podkreślił, że natywny token SOL działa podobnie do innych towarów cyfrowych, takich jak bitcoin i ether. 

Służy do płacenia opłat transakcyjnych i usług obliczeniowych w łańcuchu bloków

 – napisał Sigel w poście na platformie X. 

VanEck złożył wniosek o fundusz ETF na SOL ze względu na unikalną kombinację skalowalności, szybkości i niskich kosztów blockchaina Solana, co czyni go konkurentem dla Ethereum.

SEC zatwierdziła w tym roku pierwsze ETF-y spot na bitcoiny (BTC), co sugeruje, że podobny ETF na Solanę może również być blisko zatwierdzenia. Analitycy przewidują, iż fundusze ETF na eter przyciągną 5 mld dol. napływu netto w ciągu pierwszych pięciu miesięcy.

Przyszłość funduszy ETF dla kryptowalut

Kilku ekspertów uważa, że jeśli fundusz ETF na eter (ETH) zostanie zatwierdzony, następnym krokiem będzie utworzenie funduszu ETF dla SOL, ponieważ jej podobieństwo do drugiej co do wielkości kryptowaluty klasyfikuje ją jako towar. 

Jednak poważne rozmowy na temat takiego produktu mogą rozpocząć się dopiero w 2025 roku. Geoffrey Kendric (analityk Standard Chartered Bank) zasugerował również możliwość powstania ETF-ów na XRP.

Z kolei James Seyffart (analityk Bloomberg Intelligence ETF) zauważył, iż zmiany w administracji w Białym Domu i SEC mogą wpłynąć na zatwierdzenie funduszy ETF w przyszłości, choć nie jest to gwarantowane.

Wniosek VanEcka o fundusz ETF na Solanę w USA to ważny krok w rozwoju rynku kryptowalut i może otworzyć on drzwi do dalszych innowacji i inwestycji w tej przestrzeni.

Solana

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.