Kurs Ethereum osiąga najwyższy poziom od maja 2022 roku. ETF na kryptowalutę kwestią czasu? | Wiadomości | CrypS.

Kurs Ethereum osiąga najwyższy poziom od maja 2022 roku. ETF na kryptowalutę kwestią czasu?

Można by pomyśleć, że skoro finalnie udało się osiągnąć sukces w kwestii ETF-ów na cenę spot bitcoina, to również uda się wywalczyć u SEC zgodę na analogiczny fundusz skupiony na etherze. W myśl tego właśnie twierdzenia kurs ETH zaczął dziś mocno rosnąć.


  • Kurs ETH w ciągu ostatnich 24 godzin urósł o ponad 12% i znalazł się na najwyższym poziomie od 8 maja 2022 roku,
  • Kilka miesięcy temu firmy, którym udało się otrzymać wczoraj zielone światło od SEC w sprawie bitcoinowego ETF-a spot, złożyły u tej instytucji wnioski o utworzenie analogicznego funduszu śledzącego cenę etheru.

ETF na bitcoina zdobyty, teraz czas na ether

Po tym, jak wczoraj do opinii publicznej trafiła oficjalna informacja od amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) odnośnie zgody na powstanie ETF-ów na cenę spot bitcoina, entuzjaści etheru odebrali to jako bardzo pozytywny sygnał w ich sprawie.

Kilka firm, które wczoraj mogły na koniec dnia otworzyć szampana, złożyło w listopadzie 2023 roku na biurkach komisarzy SEC wnioski o stworzenie analogicznych funduszy giełdowych dla drugiej największej kryptowaluty pod względem kapitalizacji rynkowej, czyli etheru.

Chodzi dokładnie o takie podmioty, jak Ark 21Shares, BlackRock, Fidelity i Grayscale, czyli generalnie “grube ryby”, które wiedzą jak działać w takich sprawach. Mówi się, że BlackRock nie ma zwyczaju angażować się w sprawy, wobec których nie ma pewności co do ich powodzenia. Jak widać, z bitcoinem się udało.

Analitycy są dobrej myśli. Eric Balchunas z Bloomberga prognozuje 70% szans na zatwierdzenie funduszy dla ETH do maja 2024 roku. Jest to bowiem czas definitywnego deadline’u dla SEC, by ta podjęła decyzję w sprawie nadesłanych dwa miesiące temu podań. Balchunas twierdzi także, że usłyszał od zaznajomionych ze tą sprawą osób, że w przypadku ETF-a na ether będzie o wiele prościej niż z bitcoinem.

W sumie tak naprawdę do dziś nie wyjaśniła się formalnie kwestia tego, czy SEC uznaje tę kryptowalutę za towar czy może papier wartościowy (w przypadku bitcoina Gary Gensler jasno mówi, że jest to towar). Warto jednak mieć na względzie to, że przed laty obecny przewodniczący tej instytucji twierdził, że ETH jest „wystarczająco zdecentralizowane”, by nie kwalifikowało się jako papier wartościowy. Również w ostatnich miesiącach podczas kilku przesłuchań przed Kongresem Gensler nie był w stanie jasno określić, czym jest ether w świetle przepisów.

Jednak warto również mieć na względzie fakt, że w żadnym z wielu aktów oskarżenia przeciwko giełdom kryptowalut, którym zarzucano handel niezarejestrowanymi papierami wartościowymi w formie altcoinów, nie wymienia się etheru.

Kurs etheru jest najwyżej od 1,5 roku

Dziś cenę ETH na giełdach kryptowalut znalazła się na najwyższym poziomie od 8 maja 2022 roku. Za jeden ether należy zapłacić 2642 dolary. Oznacza to wzrost o 12% w ciągu doby oraz 22% w skali miesiąca.

Kurs etheru na giełdzie Binance. Źródło: TradingViewreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.