Kolejna firma stara się o ETF etheru. To zawodnik wagi ciężkiej | Wiadomości | CrypS.

Kolejna firma stara się o ETF etheru. To zawodnik wagi ciężkiej

Jacek Walewski
ETH ether Ethereum [ETH]

To było do przewidzenia. Tak jak w przypadku wniosku dot. ETF-a BTC, Black Rock zapewne zapoczątkował lawinę kolejnych. W dniu 17 listopada do Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) skierowano wniosek o stworzenie ETF-a na cenę spot etheru. Nadawcą jest Fidelity Investments.


Fidelity chce mieć swój ETF etheru

Fildelity złożyło wniosek 19b-4 opisujący projekt funduszu ETF dla rynku spot etheru. Wcześniej firma przygotowała podobny dokument dot. ETF-a bitcoina.

Obydwa zgłoszenia to niejako następstwo działań największego konkurenta firmy, czyli BlackRock. Ten największy na świecie podmiot zarządzający aktywami złożył w SEC wniosek S-1 dot. spotowego ETF-a ETH, a wcześniej BTC.

Dlaczego to BlackRock nadaje ton rynkowi? To, jak wspomnieliśmy, największy na świecie podmiot zarządzający aktywami. Opiekuje się majątkiem o wartości 9 bilionów USD (Fidelity zajmuje w tym rankingu gigantów trzecie miejsce, z aktywami o wartości 4,2 biliona USD).

Mówi się, że BlackRock posiada duże wpływy w rządzie. Pokazują to zresztą suche dane. Większość wniosków ETF tej firmy jest zatwierdzana przez SEC. Stąd też inne podmioty zakładają, że powstanie ETF-ów jest pewne. Do tego SEC wypadłoby w oczach inwestorów dziwnie, gdyby zatwierdziło wniosek od BlackRock, a inne podobne odrzuciło.

Co zrobi SEC?

Zakłada się, że SEC zatwierdzi lub odrzuci wnioski dot. funduszu ETF bitcoina do 10 stycznia 2024 r. Chodzi głównie o dokument dotyczący ETF-a od ARK Invest, który został złożony w maju – około miesiąc przed złożeniem podobnej dokumentacji przez BlackRock. Urzędnicy SEC będą zapewne obawiali się oskarżeń o faworyzowanie kogokolwiek, więc analitycy zakładają, że od razu zatwierdzone zostaną wszystkie wnioski największych firm.

Na ETF-y etheru poczekamy dłużej, mogą ujrzeć światło dzienne w połowie 2024 r., co jest też dobrą wiadomością dla Ethereum. Wtedy bowiem może to dodatkowo napędzić wzrosty na etherze.

Chociaż SEC będzie oceniać ETF-y typu spot rynku etheru oddzielnie od ETF-ów typu spot na rynku bitcoina, zatwierdzenie jednego rodzaju funduszu może utorować drogę drugiemu.

Dodajmy, że w przyszłym roku ceny kryptowalut będą najprawdopodobniej rosły z trzech powodów: ETF-ów, obniżek stóp proc. przez Fed i halvingu BTC.

ETH etherreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.