Korelacja pomiędzy BTC i ETH spadła najniżej od listopada 2021 | Wiadomości | CrypS.

Korelacja pomiędzy BTC i ETH spadła najniżej od listopada 2021

Dawid Kucharczyk

Korelacja między cenami bitcoina (BTC) i Ethereum (ETH) spadła poniżej 80% po raz pierwszy od listopada 2021 roku. Szczególnie mocny spadek był widoczny po The Merge i hard forku Shanghai.


Według danych z Kaiko, 30-dniowa korelacja między bitcoinem i Ethereum osiągnęła w tym tygodniu poziom około 78%. Korelacja jest miarą tego, jak blisko ceny dwóch aktywów poruszają się względem siebie. Niska korelacja oznacza, że kursy częściej poruszają się w różnych kierunkach – wysoka odwrotnie.

Korelację między dwoma największymi kryptowalutami zbadała ostatnio także giełda Coinbase. Według platformy spada ona od drugiej połowy marca – czyli od czasu, kiedy bitcoin zaczął osiągać lepsze wyniki niż inne cyfrowe aktywa. Wszystko ze względu na zawirowania w amerykańskim sektorze bankowym i zwiększonej kontroli regulacyjnej.

Merge i Shanghai

Według Coinbase, spadek korelacji stał się bardziej zauważalny od czasu forka Ethereum, zwanego „Shanghai” (Shapella). Podobna sytuacja miała miejsce po The Merge – wydarzeniu, które sprawiło, że sieć Ethereum przeszła na mechanizm konsensusu proof-of-stake (PoS).

Z perspektywy inwestycyjnej, zmniejszenie korelacji między tymi dwoma aktywami daje możliwość lepszej dywersyfikacji poprzez włączenie obu aktywów do portfela inwestycyjnego.

Według The Block Data Dashboard, ceny bitcoina i etheru wzrosły w 2023 roku odpowiednio o około 62% i 50%.
reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.