Kopał kryptowaluty w Komendzie Głównej Policji | Wiadomości | CrypS.

Kopał kryptowaluty w Komendzie Głównej Policji

Michał Misiura
informatyk zwolniony za kopanie kryptowalut w komendzie głównej policji

Informatyk na cywilnym etacie kopał kryptowaluty na służbowym sprzęcie w Komendzie Głównej Policji – podaje TVN. Górnik został zwolniony z pracy, a sprawa trafiła do warszawskiej prokuratury. 

Zgodnie z nieoficjalnymi ustaleniami dziennikarzy TVN-u, którzy powołują się na dwa anonimowe źródła, kopalnię odkryli policjanci. Zatrudniony na komendzie informatyk, podrasował służbowe komputery, montując w nich lepsze karty graficzne i zainstalował oprogramowanie do kopania kryptowalut.

– W przypadku wydobywania kryptowalut problemem jest koszt prądu, bo karty graficzne są energochłonne. Dodatkowo miał (w komendzie – red.) świetne łącze, również za darmo. Najpoważniejsza obawa, poza wizerunkową, dotyczy tego, czy w efekcie tych działań nasze bazy danych nie wypłynęły na zewnątrz. – komentował informator TVN-u.

Jak wyjaśniono chodzi o policyjne bazy danych, w których gromadzone są m.in. informacje od tajnych współpracowników i cyfrowe kartoteki. Według oficjalnego stanowiska policji wszystkie dane są bezpieczne.

Wciąż nie pojawiły się szczegóły na temat tego jak długo trwało wydobycie. Wiadomo, że informatyk-górnik został zwolniony przez komendanta Jarosława Szymczyka, a prokuratura otrzymała zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Na tym etapie śledczy szukają biegłych, którzy pomogą im ocenić straty, na które mogła zostać narażona policja. Prawdopodobnie sprawca nie działał sam. Wg. tvn24.pl trwa rozwiązywanie umowy z drugim pracownikiem.

Redukcja kosztów miningu

Jeżeli informacje TVN-u znajdą potwierdzenie w innych źródłach, będzie to historia przypominająca wiele incydentów odnotowanych w Rosji i na Ukrainie. Górnicy ze wschodu należą do najkreatywniejszych na świecie, jeśli chodzi o ograniczanie kosztów wydobycia. Na przestrzeni lat mogliśmy dowiedzieć się m.in o kopaniu bitcoinów na poczcie, w komendzie policji w Rownem, w ewangelickim kościele w Irkucku, a nawet na poligonie atomowym, gdzie naukowcy usiłowali rozpocząć wydobycie na superkomputerze (więcej tutaj).

Innym ciekawym przypadkiem było kopanie bitcoinów w estońskiej bazie wojskowej, w której stacjonowały samoloty NATO – zdemaskowany informatyk robił to na służbowym prądzie i kradzionym sprzęcie.

informatyk zwolniony za kopanie kryptowalut w komendzie głównej policji
reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.