Kopał kryptowaluty w bazie NATO - Estończyk skazany | Wiadomości | CrypS.

Kopał kryptowaluty w bazie NATO – Estończyk skazany

Michał Misiura
estoński informatyk kopał kryptowaluty w bazie NATO Mining

Informatyk estońskiego Ministerstwa Obrony prowadził mining kryptowalut w wojskowej bazie lotniczej Ämari, w której stacjonują myśliwce NATO. Od 2015 roku kradł służbowe komputery, skręcał z nich koparki i kopał bitcony. Otrzymał wyrok w zawieszeniu.

Informatyk z wojskowej bazy lotniczej Ämari prowadził podwójne życie. Armin Annus dzielił je pomiędzy pracę w wydziale monitoringu przestrzeni powietrznej, okradanie estońskich sił zbrojnych i kopanie kryptowalut. Wszystko to miało miejsce na lotnisku, na którym stacjonują patrolowe myśliwce NATO.

Annus rozpoczął pracę w bazie Ämari w 2006 roku. Od 2015 roku zaczął kraść wojskowy sprzęt komputerowy. W ciągu 4 kolejnych lat przywłaszczył sobie 190 różnych urządzeń o wartości 48 900 euro. Skręcił z nich 17 koparek, które wydobyły dla niego kryptowaluty o wartości 30 404 euro. Koszty prądu pokrywało lotnisko, dzięki czemu górnik mógł oszczędzić 60% na opłatach. Część z pozostałych skradzionych komponentów sprzedał na forach w sieci. Posługiwał się pseudonimem Armani.

O włos od wykrycia

Według informacji Eesti Ekspress informatyk mógł wpaść już w 2016 roku. Na wiosnę pracownicy lotniska znaleźli w jednym z hangarów kontener z komputerami o nieznanym przeznaczeniu. Jego posiadaczem okazał się Armin Annus. Informatyk tłumaczył się, że komputery to jego osobista własność, z której korzysta w ramach eksperymentu w celach zawodowych. Zarząd lotniska nie drążył tematu i ograniczył się do wydania mu polecenia usunięcia sprzętu z jednostki. Jego sekretną działalność ujawniono dopiero na początku 2019 roku. 

Eesti Ekspress zwróciło uwagę na fakt, że Armin Annus posiadał dostęp do sieci służącej do tajnej państwowej komunikacji. Mimo to śledczy nie stwierdzili żeby był autorem jakiegokolwiek wycieku. W zeszłym miesiącu usłyszał wyrok 2,5 roku pozbawienia wolności w zawieszeniu. Prawdopodobnie nie wróci jednak do pracy dla wojska.

estoński informatyk kopał kryptowaluty w bazie NATOreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.