Kopał kryptowaluty w bazie NATO - Estończyk skazany | Wiadomości | CrypS.

Kopał kryptowaluty w bazie NATO – Estończyk skazany

Michał Misiura
estoński informatyk kopał kryptowaluty w bazie NATO Mining

Informatyk estońskiego Ministerstwa Obrony prowadził mining kryptowalut w wojskowej bazie lotniczej Ämari, w której stacjonują myśliwce NATO. Od 2015 roku kradł służbowe komputery, skręcał z nich koparki i kopał bitcony. Otrzymał wyrok w zawieszeniu.

Informatyk z wojskowej bazy lotniczej Ämari prowadził podwójne życie. Armin Annus dzielił je pomiędzy pracę w wydziale monitoringu przestrzeni powietrznej, okradanie estońskich sił zbrojnych i kopanie kryptowalut. Wszystko to miało miejsce na lotnisku, na którym stacjonują patrolowe myśliwce NATO.

Annus rozpoczął pracę w bazie Ämari w 2006 roku. Od 2015 roku zaczął kraść wojskowy sprzęt komputerowy. W ciągu 4 kolejnych lat przywłaszczył sobie 190 różnych urządzeń o wartości 48 900 euro. Skręcił z nich 17 koparek, które wydobyły dla niego kryptowaluty o wartości 30 404 euro. Koszty prądu pokrywało lotnisko, dzięki czemu górnik mógł oszczędzić 60% na opłatach. Część z pozostałych skradzionych komponentów sprzedał na forach w sieci. Posługiwał się pseudonimem Armani.

O włos od wykrycia

Według informacji Eesti Ekspress informatyk mógł wpaść już w 2016 roku. Na wiosnę pracownicy lotniska znaleźli w jednym z hangarów kontener z komputerami o nieznanym przeznaczeniu. Jego posiadaczem okazał się Armin Annus. Informatyk tłumaczył się, że komputery to jego osobista własność, z której korzysta w ramach eksperymentu w celach zawodowych. Zarząd lotniska nie drążył tematu i ograniczył się do wydania mu polecenia usunięcia sprzętu z jednostki. Jego sekretną działalność ujawniono dopiero na początku 2019 roku. 

Eesti Ekspress zwróciło uwagę na fakt, że Armin Annus posiadał dostęp do sieci służącej do tajnej państwowej komunikacji. Mimo to śledczy nie stwierdzili żeby był autorem jakiegokolwiek wycieku. W zeszłym miesiącu usłyszał wyrok 2,5 roku pozbawienia wolności w zawieszeniu. Prawdopodobnie nie wróci jednak do pracy dla wojska.

estoński informatyk kopał kryptowaluty w bazie NATO
reklama
reklama