Konto Vitalika Buterina na X zhakowano. Straty sięgają blisko 700 000 USD | Wiadomości | CrypS.

Konto Vitalika Buterina na X zhakowano. Straty sięgają blisko 700 000 USD

Vitalik Buterin
W tym artykule:

Doszło do włamania na konto X (dawny Twitter) współzałożyciela Ethereum, Vitalika Buterina. W efekcie część jego fanów straciła łącznie 691 000 USD.


Vitalik Buterin padł ofiarą hakerów

Jak widać nawet autorytety w dziedzinie blockchaina mogą dziś paść ofiarą hakerów. Konto Buterina na X zostało przejęte przez przestępcę. Sprawą zainteresował się ZachXBT.

O hacku dowiedzieliśmy się z postu Dmitry’ego Buterina, czyli ojca Vitalika. Przekazał on, że profil na X jego syna “został zhakowany”.  Wpis, do którego się odnosił, został już usunięty. Chodzi o tweet, jaki został opublikowany na koncie twórcy Ethereum i zawierający link do rzekomo bezpłatnego, pamiątkowego NFT. Haker zachęcał swoje ofiary do kliknięcia w niego, podpięcia ich portfeli i otrzymania tokenów. Oczywiście wszystko było scamem i próbą kradzieży środków.

Bok Khoo, też kojarzony z Ethereum, przyznał, że kliknął w link i w efekcie stracił swoje tokeny z serii CryptoPunks.

 

Cena minimalna CryptoPunk NFT wynosi 46,99 ETH!

Sprawie, jak wspomnieliśmy, przyjrzał się ZachXBT. Zauważył, że haker ukradł komuś też „CryptoPunk #3983” o wartości 153,62 ETH. To ok. 250 543 USD. Przestępca okradł fanów Buterina na łącznie 691 000 USD.

Jak doszło do ataku?

Dziwi jednak to, że ofiarą przestępcy padł Buterin. Użytkownik X „Satoshi 767” uważa, że mógł nie korzystać z narzędzi, które utrudniają dostęp do jego profilu. Alternatywnie ktoś mógł “wewnętrznie naruszyć bezpieczeństwo [jego] konta” lub zmusić przemocą do przekazania hasła dostępu. Tyle że to bardzo mało realne scenariusze.

Udany hack na konto twórcy Ethereum powinien być jednak nauką dla innych znanych person ze świata kryptowalut. Takie osoby są szczególnie narażone na ataki, bowiem mogą pochwalić się dużymi zasięgami w social mediach, ogromną ilością followersów, a do tego najprawdopodobniej posiadają dużo cennych cyfrowych aktywów.

Jednocześnie pewną lekcję powinny wyciągnąć z tego wszystkiego osoby, które lekkomyślnie kliknęły w link, jaki haker umieścił w poście na koncie Vitalika. W sieci ZAWSZE należy mieć się na baczności i każdą taką propozycję – pobrania darmowych tokenów – weryfikować, nim podejmie się jakiekolwiek działania.


Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.