Kirgistan proponuje projekt kryptowalutowych ram regulacyjnych
Narodowy Bank Kirgistanu opublikował projekt ustawy, która prawnie określiła status kryptowalut i sposób ich wykorzystania w kraju Azji Środkowej.
Zgodnie z projektem ustawy, bank centralny realizuje zalecenie Grupy Specjalnej ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy (Financial Action Task Force – FATF) dotyczące uregulowania kwestii związanych z kryptowalutami oraz zapobiegania ryzyku prania pieniędzy i finansowania terroryzmu.
W związku z rosnącym zainteresowaniem obywateli Kirgistanu kryptowalutami i coraz większą popularnością technologii w handlu elektronicznym na całym świecie, ważne jest, aby zmniejszyć ryzyko związane z walutami kryptograficznymi
– napisał Bank Narodowy.
Organ regulacyjny ogłosił projekt ustawy w dniu 1 grudnia 2020 roku, publikując kilka propozycji, w których szczegółowo opisano, dlaczego są potrzebne nowe regulacje i w jaki sposób wpisują się one w istniejące przepisy Kirgistanu.
W jednej propozycji kryptowaluta jest zdefiniowana jako dobro cyfrowe, które reprezentuje wartość, jest przechowywane i wykorzystywane elektronicznie i nie jest ani prawnym środkiem płatniczym, ani dokumentem reprezentującym jakiekolwiek prawa własności. Wirtualne aktywa są jednak innym rodzajem dóbr i mogą reprezentować prawa majątkowe – mówi inny projekt, bez wchodzenia w szczegóły.
Wg nowych przepisów, prawa własności właścicieli kryptowalut byłyby chronione przez sądy. Firmy i przedsiębiorcy indywidualni, jeśli nie są zarejestrowanymi operatorami krypto usług lub górnikami, nie powinni przyjmować kryptowalut jako zapłaty za towary lub usługi, a także w formie inwestycji lub lokaty oszczędnościowej. Podmioty nie będą mogły oferować usług maklerskich w zakresie usług kryptograficznych, ani emitować papierów wartościowych opartych na kryptowalutach.
Licencjonowanie i podatki
Z kolei giełdy muszą zarejestrować się w Banku Narodowym i uzyskać od niego licencję, a także prowadzić rejestr transakcji – który na żądanie Banku Narodowego musi zostać udostępniony. W przypadku “sytuacji awaryjnej”, regulator może zażądać od giełdy podjęcia określonych działań w celu “zmniejszenia ryzyka”.
“Opodatkowanie kryptowalutowej działalności powinno odbywać się w taki sam sposób, jak w przypadku maklerów walutowych.”
– napisał bank.
Regulator twierdzi również, że inwestorzy muszą dokonywać transakcji z wykorzystaniem kryptowalut “w dobrej wierze i na własne ryzyko”, uczyć się jak funkcjonują wybrane przez nich monety i przestrzegać kirgiskiego prawa. Narodowy Bank Kirgistanu podkreślił też, że nie ponosi odpowiedzialności za sytuację, w której kryptowaluty tracą swoją wartość i nie zrekompensuje takich strat inwestorom.
Projekt ustawy nie został jeszcze przekazany do dyskusji w kirgiskim parlamencie.
Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->
Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->
Aktualnie brak komentarzy.