KFN odebrał status Małej instytucji płatniczej (MIP) giełdzie kryptowalut Coinquista
Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) zadecydowała dziś o cofnięciu statusu Małej instytucji płatniczej (MIP) giełdzie kryptowalut Coinquista. Platforma jest nieaktywna od końca 2020 roku, kiedy padła ofiarą ataku hakerskiego. Jeden z jej klientów wciąż nie odzyskał dużej kwoty w kryptowalutach.
Polska giełda kryptowalut Coinquista wstrzymała działalność dwa lata temu. Jak opisywaliśmy w marcu 2021 roku, platforma zawiesiła wypłaty tłumacząc to problemami technicznymi. Środki miały zostać przeliczone i zwrócone klientom. W późniejszym wywiadzie prezes giełdy, Michał Stryjewski, ujawnił że Coinquista padła ofiarą ataku hakerskiego, do którego miało dojść w okolicy Świąt Bożego Narodzenia 2020. Tłumaczył wówczas, że zespół nie był świadomy natury zdarzenia i początkowo myślano, że incydent dotyczy błędu oprogramowania.
Jak ustaliliśmy dzisiaj, kontaktując się z głównym wierzycielem Coinquisty, w jego sprawie wciąż toczy się postępowanie prokuratury. Klient giełdy nie może odzyskać od ponad dwóch lat aktywów, których wartość wynosi na dzień dzisiejszy prawie 1 milion złotych (5,1 BTC, 55 ETH, 37 LTC).
Coinquista traci status Małej instytucji płatniczej
Na dzisiejszym posiedzeniu Komisji Nadzoru Finansowego jej przedstawiciele zakazali Coinquiście prowadzenie działalności jako Mała instytucja płatnicza. Jako bezpośrednią przyczynę podjęcia decyzji wskazano brak złożenia odpowiednich raportów w 2020 roku.
Jak czytamy w komunikacie, wydanym dziś przez KNF:
Komisja jednogłośnie zakazała:
COINQUISTA SA z siedzibą w Warszawie wykonywania działalności w charakterze małej instytucji płatniczej, w związku z rażącym naruszeniem przez tę spółkę obowiązków związanych z prowadzeniem działalności w charakterze małej instytucji płatniczej, wynikających z ustawy o usługach płatniczych (ustawa), polegającym na:
a) nieprzekazaniu Komisji informacji o łącznej wartości i liczbie transakcji płatniczych wykonanych w I, II i IV kwartale 2020 r. oraz w całym 2020 roku
b) nieudzieleniu informacji, o którym mowa w art. 102 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 117s ust. 3 ustawy
Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->
Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->
Aktualnie brak komentarzy.