Kanadyjski sąd zamraża miliony z funduszy protestujących konwojów - w tym Bitcoiny | Wiadomości | CrypS.

Kanadyjski sąd zamraża miliony z funduszy protestujących konwojów – w tym Bitcoiny

Autor: Redakcja
Redaktor: Albert Czajkowski
flaga kanady
W tym artykule:

Jak donosi The Globe and Mail, sędzia Ontario Superior Court wydał nakaz zamrożenia milionów dolarów w funduszach należących do uczestników konwoju w Ottawie. Co ciekawe, nakaz dotyczy także kryptowaluty.

Nakaz zamrażania – inaczej znany jako nakaz Mareva – został wydany wczoraj późnym wieczorem jako część szerszego pozwu złożonego przeciwko konwojowi przez mieszkańców Ottawy. Paul Champ, prawnik mieszkańców Ottawy – powodów – powiedział dla The Globe and Mail:

Mogę potwierdzić, że jest to pierwszy udany nakaz Mareva w Kanadzie skierowany do Bitcoina i giełd kryptowalut.

Rząd kanadyjski aktywnie działa w celu przejęcia funduszy protestujących. Nakaz zamrożenia, oddzielny proces, ma na celu potencjalną redystrybucję funduszy – około 20 milionów dolarów w czasie pisania tego tekstu – do mieszkańców Ottawy. Redystrybucja miałaby miejsce tylko wtedy, gdyby pozew przeciwko konwojowi zakończył się sukcesem.

Nakaz został wydany przez sędziego Caluma MacLeoda. Powiedział on protestującym przeciwko konwojowi, że nie wolno im “sprzedawać, usuwać, rozpraszać ani przekazywać” żadnego z aktywów, które zostały pozyskane w związku z trwającymi protestami.

Keith Wilson, prawnik, który reprezentuje protestujących konwoju, powiedział The Globe and Mail za pośrednictwem poczty elektronicznej, że “nie otrzymał żadnych dokumentów sądowych”.

Protesty w Ottawie i Bitcoin

Protesty w Ottawie – które trwają już od około trzech tygodni – rozpoczęły się na znak sprzeciwu wobec mandatów szczepionkowych COVID-19.

Konwój, nazwany przez zwolenników “Konwojem Wolności”, zgromadził się w pobliżu Parliament Hill w Ottawie. Protestujący, według The Globe and Mail, zebrali około 10 milionów dolarów na stronie GoFundMe, zanim platforma fundraisingowa zlikwidowała zbiórkę.

Od tego czasu zbieranie funduszy stało się bardziej pomysłowe, a protestujący zaczęli coraz bardziej polegać na kryptowalutach.

Jordan Peterson, kanadyjski intelektualista publiczny i zwolennik konwoju, niedawno napisał na Twitterze: “Dzięki Bogu za Bitcoin”.

Co robi nakaz Mareva?

Nakaz Mareva sądu w Ontario dotyczy w podmiotów, które przechowują aktywa dla samego konwoju, takie jak uznane kanadyjskie banki, w tym TD Canada Trust i ATB Financial.

Wycelował jednak również w 150 portfeli kryptowalutowych. W nakazie wymieniony został nawet Jeffrey Booth, przedsiębiorca z Vancouver. Booth powiedział The Globe and Mail podczas wywiadu w zeszłym tygodniu:

Jestem posiadaczem klucza – to wszystko. Nie zebrałem ani dolara. Nie przekazałem ani jednego dolara z własnej kieszeni i nie jestem organizatorem. Jestem tylko posiadaczem klucza w zdecentralizowanej platformie.

Osoby dotknięte nakazem Mareva są teraz zmuszone do dostarczenia powodom – mieszkańcom Ottawy – “oświadczenia pod przysięgą”, w którym “opiszą charakter, wartość i lokalizację ich aktywów finansowych”.

Jeśli dana osoba odmówi zastosowania się do tego nakazu, może zostać uznana za winną obrazę sądu.

A wykorzystanie Bitcoina w celu obejścia jakiegokolwiek nakazu sądowego nie będzie łatwe. Sam dyrektor generalny Kraken Jesse Powell powiedział, że jego giełda będzie “zmuszona do przestrzegania” przepisów. Wezwał też użytkowników do wypłaty swoich kryptowalut z giełdy, jeśli się niepokoją.

Zostaniemy zmuszeni do przestrzegania przepisów. Jeśli się o to martwisz, nie trzymaj swoich funduszy u żadnego scentralizowanego/regulowanego powiernika. Nie możemy cię chronić. Wynieś swoje monety / gotówkę i handluj tylko peer to peer.

flaga kanady

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.