JBS zapłacił 11 milionów dolarów ransomware w BTC | Wiadomości | CrypS.

JBS zapłacił 11 milionów dolarów ransomware w BTC

Autor: Redakcja
Redaktor: Albert Czajkowski
ransomware

JBS USA Holdings Inc, jeden z największych na świecie przetwórców żywności, zapłacił 11 milionów dolarów okupu w Bitcoinie. Płatność jest następstwem ataku, który spowodował unieruchomienie zakładów JBS. Firma ta przetwarza około 20% dostaw mięsa w Ameryce.

Płacenie przestępcom było bardzo bolesne, ale zrobiliśmy to, co słuszne dla naszych klientów.

– powiedział dziennikowi Wall Street Journal Andre Nogueria, dyrektor naczelny amerykańskiego oddziału JBS SA.

Dodał też, że płatność została wysłana po tym, jak kilka zakładów JBS zostało przywróconych do działania. Atak ransomware uderzył również w spółkę zależną JBS, Pilgrim’s Pride Corp. będącą drugim co do wielkości przetwórcą drobiu w Stanach Zjednoczonych.

Atak na JBS

Nogueria podobno dowiedział się o ataku 30 maja. Hakerzy zażądali od firmy okupu w zamian za przywrócenie dostępu do systemu komputerowego firmy. W zeszłym tygodniu FBI przypisało atak grupie zajmującej się oprogramowaniem ransomware o nazwie REvil, ale nadal nie jest jasne, w jaki sposób napastnicy uzyskali dostęp do systemów JBS.

Pomimo ataku, JBS miał plan awaryjny. Nogueria powiedział Wall Street Journal, że firma utrzymuje wtórne i zaszyfrowane kopie zapasowe wszystkich swoich danych. Dzięki tym danym firma była w stanie przywrócić funkcjonalność swoich zakładów. Jednak pomimo odnotowanych postępów, eksperci technologiczni JBS twierdzili, że nie ma gwarancji, że przestępcy nie zaatakują ponownie.

Nie sądziliśmy, że możemy podjąć tego typu ryzyko, że coś może pójść nie tak w naszym procesie odzyskiwania danych. To było ubezpieczenie, aby chronić naszych klientów

– powiedział Nogueria.

W odpowiedzi na coraz częstsze ataki ransomware, amerykański Departament Sprawiedliwości podniósł ich priorytet do poziomu równego terroryzmowi. JBS nie jest też jedynym atakiem ransomware w ostatnim czasie. Ofiarą padło też Colonial Pipeline. Władze USA odzyskały jednak część okupu.

ransomware



reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.