Iran zwraca właścicielom skonfiskowane koparki kryptowalut
Organ rządowy odpowiedzialny za własność państwową w Iranie zwrócił część sprzętu skonfiskowanego z nielegalnych farm wydobywających kryptowaluty. Kierownictwo instytucji wyjaśniło, że została ona zobowiązana do tego przez sądy. Wcześniej nielicencjonowani górnicy kryptowalutowi zostali obarczeni winą za niedobory prądu.
Według anglojęzycznego dziennika gospodarczego Financial Tribune, na mocy decyzji sądu irańska Organizacja Gromadzenia i Sprzedaży Własności Państwowej zaczęła zwracać górnikom niektóre urządzenia skonfiskowane w nalotach na podziemne farmy kryptowalut.
– Obecnie w posiadaniu Organizacji Gromadzenia i Sprzedaży Własności Państwowej jest około 150 000 sztuk sprzętu do wydobywania kryptowalut, z czego duża część zostanie zwrócona na podstawie orzeczeń sądu – powiedział Abdoilmajid Eshtehadi, szef irańskiego organu rządowego.
Iran zalegalizował wydobycie kryptowalut w lipcu 2019 roku, ale od tego czasu wielokrotnie wstrzymywał autoryzowane operacje, powołując się na niedobory mocy w miesiącach letnich i zimowych, kiedy zużycie energii elektrycznej gwałtownie wzrasta. Uderzał również w obywateli, którzy wydobywali kryptowaluty bez odpowiednich licencji.
Legalne wydobycie tylko za zgodą państwa
Firmy, które chcą wydobywać legalnie, muszą uzyskać licencje i pozwolenia w Ministerstwie Przemysłu, Górnictwa i Handlu. Urządzenia muszą być zatwierdzone przez Iran Standard Organization, a górnicy są zobowiązani do płacenia za energię elektryczną według stawek eksportowych.
Wydobywanie kryptowalut przy użyciu gazu ziemnego lub energii elektrycznej przeznaczonej dla innych celów i konsumentów jest w Iranie nielegalne. Mimo tego pojawia się wiele podziemnych instalacji górniczych zasilanych tańszą, dotowaną energią, działających bez licencji, która zmusiłaby je do płacenia znacznie wyższych taryf.
W ciągu ostatnich kilku lat państwowy Tavanir odcinał dostawy energii elektrycznej do wszelkich zidentyfikowanych nielegalnych zakładów górniczych, konfiskował ich sprzęt i karał operatorów za szkody wyrządzone krajowej sieci dystrybucyjnej.
Od 2020 roku firma wykryła i zamknęła 7200 nieautoryzowanych farm wydobywczych. W lipcu 2022 roku zapowiedziano podjęcie surowych środków przeciwko nielicencjonowanym górnikom kryptowalut, którzy zużyli dotowaną energię elektryczną o wartości ok. 16,5 mln USD.
Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->
Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->
Aktualnie brak komentarzy.