Intel wprowadza na rynek nowy energooszczędny chip do wydobywania bitcoina | Wiadomości | CrypS.

Intel wprowadza na rynek nowy energooszczędny chip do wydobywania bitcoina

Maciej Żerelik
intel

Intel podejmuje kolejne kroki na polu wydobywania kryptowalut i wprowadza na rynek układ Blockscale ASIC. Nowo opracowany procesor dla algorytmu proof-of-work może zapewnić szybkość haszowania do 580 GH/s i pracować z wydajnością energetyczną do 26 J/TH.


Gigant technologiczny wierzy, że nowy procesor zmieni zasady gry. Umożliwi bowiem blockchainom utrzymanie decentralizacji poprzez proof-of-work przy jednoczesnym przestrzeganiu idei zrównoważonego rozwoju środowiska.

Skalowalność i zrównoważony rozwój

Intel to jeden z największych producentów układów półprzewodnikowych na świecie. Teraz okazuje się, że wprowadza on na rynek nowy układ ASIC dedykowany do haszowania blockchaina.

Według informacji podanych przez firmę, Intel Blockscale ASIC będzie obsługiwał algorytmy proof-of-work, które są kompatybilne z systemami opartymi na ASIC i haszowaniem SHA-256. Oznacza to, że za jego pomocą będzie można kopać bitcoina.

Gigant oświadczył również, że dwoma głównymi problemami, które ma rozwiązać Blockscale ASIC, są skalowalność i zrównoważony rozwój. Jak twierdzi Jose Rios, dyrektor generalny działu ds. blockchaina w Intel, zapewni on wydajność energetyczną i moc obliczeniową potrzebną do zasilania blockchainów PoW „w odpowiedzialny sposób”.

Intel dodał, że dekady doświadczenia w kryptografii, technikach haszowania i obwodach ultraniskonapięciowych sprawiają, że zasilane przez niego protokoły proof-of-work mogą „skalować swoją moc obliczeniową bez uszczerbku dla zrównoważonego rozwoju”.

Jednymi z pierwszych, które stworzą nowe systemy zintegrowane z układami ASIC Intela będą, notowane na giełdzie, firmy z branży miningowej, w tym Argo Blockchain, Block Inc. i Hive Blockchain Technologies. Pierwsza dostawa do klientów jest zaplanowana na III kwartał 2022 roku.

Intel jako lider przemysłu półprzewodnikowego

Informacja o wprowadzeniu Blockscale ASIC pojawiła się niedługo po tym, jak firma twierdziła, że innowacje w układach pozwolą na stworzenie akceleratora blockchain o ponad 1000-krotnie wyższej wydajności na wat niż w przypadku konkurencji.

intelreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.